Dzisiaj w Muzeum Oręża Polskiego przedstawiono najnowszy nabytek. To łuska do działa pancernika Lutzow, który ostrzeliwał Kołobrzeg w 1945 roku. 

"To jest zapomniana historia boju o Kołobrzeg, zapomniana i bardzo ważna", mówił podczas dzisiejszej konferencji w muzeum Łukasz Gładysiak, w trakcie której zaprezentowano krótką historię pancernika Lutzow.

 

Jak mówi Aleksander Ostasz, Muzeum chciałoby pozyskać do tej pory niezlokalizowany wrak pancernika.

Ale dzięki Grupie Eksploracyjno-Poszukiwawczej Parsęta, udało się pozyskać dla muzeum łuskę do działa 280 mm, a takich dział pancernik miał aż sześć. Jak mówi dyrektor Muzeum to jedyny taki obiekt w polskich muzeach.

Ponadto, muzeum wzbogaciło się o oryginalny mundur żołnierza sowieckiego z radzieckiej bazy lotniczej w Podczelu, który przekazał jeden z mieszkańców Kołobrzegu.

 

Więcej na ten temat już wkrótce w materiale wideo.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn