Pod koniec grudnia 2017 roku na terenie Kołobrzegu zostały ekshumowane szczątki dwóch żołnierzy, najprawdopodobniej polskich. Specjaliści Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prowadzą aktualnie badania zmierzające do ich identyfikacji.

 Po przeprowadzeniu ekshumacji szczątków, Muzeum Oręża Polskiego było przekonane, że należą one do żołnierzy niemieckich. Przy szczątkach znaleziono jednak przedmioty, które mogły temu przeczyć.

Aleksander Ostasz zwrócił się z apelem do wszystkich osób, które straciły swoich bliskich podczas walk o Kołobrzeg, aby zgłaszały się do Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Trwająca dwa tygodnie bitwa o Kołobrzeg była jednym z największych starć miejskich w czasie działań na froncie wschodnim II wojny światowej. Od 4 do 18 marca 1945 roku przez miasto przewinęło się łącznie kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich.

W czasie walk organizowano pogrzeby. Jedną z mogił była ta, która znajdowała się na ulicy Wolności w Kołobrzegu. To tutaj znaleziono szczątki najprawdopodobniej polskich żołnierzy.

 

Więcej na ten temat już wkrótce w materiale wideo.


Komentarze  
-1 # andrzej 64 2019-08-29 18:26
ale przeciez powstala grupa pod nazwa jan olszewskiego i gdzie slomka zniszczyl pomni gen zygmunta berlinga i to ze to nie pierwsza armia wojska polskiego ktora zostala stworzona po wyprowadzeniu armii przez andersa i teraz zadajm sobie to jedno pytanie gdyby ta armia nie powstal dzieki berlingowi i polskim patriotom w zwiazku radzieckim
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn