W siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa dyrektora Wód Polskich w Szczecinie Marka Duklanowskiego oraz przedstawicieli samorządów powiatu kołobrzeskiego: Grzegorza Starczyka (Wójta Gminy Dygowo), Mariana Sieradzkiego (Burmistrza Gościna), Mirosława Terleckiego (Wójta Gminy Rymań) oraz Marka Dołkowskiego (Wójta Gminy Siemyśl). Samorządowcy podjęli temat nierównych stawek opłat w ramach jednej spółki wodnej między Kołobrzegiem, a mniejszymi miejscowościami.

Jak możemy przeczytać na stronie szczecińskiego oddziału spółki Wody Polskie, to działalność Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie doprowadziła do wprowadzenia równiejszych i bardziej sprawiedliwych opłat:

Sprzeciwiamy się niesprawiedliwości polegającej na  nieuzasadnionym różnicowaniu  cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. W odpowiedzi na wtorkową konferencję prasową Prezydent Kołobrzegu Anny Mieczkowskiej pragniemy uspokoić mieszkańców Kołobrzegu. Intencją Wód Polskich nigdy nie było i nie jest narzucanie gminom odgórnych stawek za zbiorowe zaopatrzanie w wodę i za zbiorowe odprowadzanie ścieków. Jednym z podstawowych zadań Wód Polskich jest weryfikacja proponowanych przez gminy stawek opłat. Doświadczenia lat minionych pokazują bowiem, że znaczna część zobowiązań gmin w zakresie modernizacji sieci wodociągowych przerzucana była na mieszkańców gmin, co odbijało się na wygórowanych cenach za wodę i odprowadzanie ścieków. Działalność naszej instytucji doprowadziła już do znaczącego zniwelowania różnic w opłatach, które często występowały w ramach jednej gminy. Zdarzały się bowiem sytuacje, że mieszkańcy małej miejscowości płacili za metr sześcienny wody kilkukrotnie więcej niż mieszkańcy pobliskiej aglomeracji.   

- Temat Kołobrzegu rozgrzał w sposób istotny opinię publiczną, ze względu na to, że wystąpienie pani prezydent Kołobrzegu Anny Mieczkowskiej, z informacją taką, że Wody Polskie spowodowały to, że mieszkańcy Kołobrzegu będą płacili więcej za wodę i ścieki, co jest kompletną nieprawdą. Istotnie wydaliśmy 24 grudnia 2019 r. decyzję administracyjną w sprawie odrzucenia proponowanej przez Miejskie Wodociągi i Kanalizacje w Kołobrzegu taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków dla samego miasta Kołobrzegu i dla gminy Kołobrzeg i dla wianuszka gmin znajdujących się w powiecie kołobrzeskim i gminy Sławoborze. Stawki proponowane są absolutnie niemożliwe do zaakceptowania. Kiedy PGW Wody Polskie zostały powołane to jednym z głównych celów było skupienie roli ustalania taryf z gmin na PGW WP – mówi dyrektor Marek Duklanowski.   

- Doszliśmy oto do miejsca, kiedy ktoś musi powiedzieć mieszkańcom Kołobrzegu, ze oto kilkanaście lat oszukiwaliśmy w taryfach i trzeba przeprosić gminy i niestety zacząć płacić uczciwie, i ja te słowa które tutaj padają, za nie odpowiadam i mogę je uzasadnić bo mam również wyroki sądów – mówi Burmistrz Gościna Marian Sieradzki. 

- Od 10 lat jesteśmy cały czas oszukiwani. I cieszę się niezmiernie, że dzięki władzom, które są obecnie i które rządzą powstały Wody Polskie. Jestem wdzięczny panu dyrektorowi w imieniu mieszkańców gminy Rymań, ze w końcu po 10 latach ktoś zabiega o to, ażeby mieszkańcy zarówno gminy Rymań i pozostałych gmin, mieli w końcu wszyscy takie same ceny, tak jak to powinno wyglądać od 2010 roku – dodaje Mirosław Terlecki, wójt gminy Rymań.     

Sprzeciwiamy się niesprawiedliwości polegającej na  nieuzasadnionym różnicowaniu  cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Podczas konferencji prasowej Prezydent Anna Mieczkowska zapowiedziała odwołanie się od decyzji Wód Polskich. Przedmiotowe odwołanie nie trafiło jeszcze do naszej instytucji, jeżeli to nastąpi wniosek zostanie ponownie przeanalizowany przez pracowników merytorycznych RZGW Szczecin.

Zdaniem Wód Polskich, przedłożony przez przedsiębiorstwo Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Kołobrzegu wniosek o zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie swojego działania, tj. w obrębie Miasta Kołobrzeg, Gminy Kołobrzeg, Miasta i Gminy Gościno, Gminy Dygowo, Gminy Rymań, Gminy Sławoborze, Gminy Siemyśl i Gminy Ustronie Morskie zdaniem Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (tj. organu regulacyjnego) jest niezgodny z §3 Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, które nakazuje opracować taryfę w sposób zapewniający nie tylko uzyskanie niezbędnych przychodów lecz także ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen i stawek opłat.

Tekst za: https://szczecin.wody.gov.pl/

Komentarze  
-6 # Jan 2020-01-16 18:45
Kuż..wa to przenieście swe wiochy 500m od ujęć wody i proste... Bedziecie mogli mieć te same stawki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-7 # do Jan 2020-01-16 22:28
Jasiu , no nie przesadzaj z tymi kosztami przesyłu , przecież to są grosze !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-4 # Lara 2020-01-17 13:43
Pewnie że tak zagłosowali, bo nie będą już dopłacać do każdego mieszkańca SWOJEJ GMINY. Za to my mieszkańcy Kołobrzegu mamy dopłacać do pozostałych. Nie może tak być ! Znowu w kimś się obudziła tzw. odpowiedzialność zbiorowa?? :-x Pani Prezydent i pozostali radni nie gódźcie się na to ! Jak wyrównają ceny to póxniej podniosą je dla wszystkich odbiorców i Kołobrzeżanie dostaną podwójnie po [wulgaryzm]..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # tak 2020-01-17 13:47
Tak, czuję że to jest tylko przygotowanie do kolejnych podwyżek cen wody w późniejszym terminie dla Wszystkich odbiorców. Panowie Wójtowie czy Wasze pensje można uśrednić np. z Panią pracującą w handlu? Przecież ona, on też ciężko pracują, więc dlaczego mają zarabiać mniej?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # Marek51 2020-01-18 00:07
To niech mądra Mieczkowska wystąpi do Brukseli ze swoim sprzeciwem, bo to tam zapadają decyzje narzucające Polsce taki, a nie inny system zintegrowanego, zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków mający na celu ochronę interesów i praw wszystkich bez wyjątku obywateli Wspólnoty Europejskiej, niezależnie od płci, rasy i wyznania.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn