Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet oficjalnie rozpoczęło działalność. Oferować będzie nieodpłatnie wsparcie psychologiczne oraz opiekę prawną związaną z aktywnością na rzecz praw kobiet.

Uruchomienie centrum to wprowadzenie w życie zapowiedzianej na początku roku przez marszałka Olgierda Geblewicza i sejmik pomocy dla organizacji pozarządowych. Mowa o realnej pomocy dla NGO’sów, które organizują pomoc prawną i psychologiczną dla kobiet z Pomorza Zachodniego. Na ten cel Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczył 100 tysięcy złotych. Dotacje otrzymały dwa podmioty: Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet oraz Stowarzyszenie Regionalny Kongres Kobiet w Szczecinie, które prowadzić będzie Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet. 

Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet nieodpłatnie oferuje wsparcie psychologiczne oraz porady i opiekę prawną w kontaktach np. z policją, prokuraturą, sądami. Biuro centrum mieści przy ul. Rayskiego 25/2 w Szczecinie. – Chciałybyśmy wesprzeć kobiety merytorycznie i prawnie w różnych częściach województwa, dać kobietom siłę – mówiła podczas podpisania umowy o dofinansowanie przedstawicielka stowarzyszenia Małgorzata Matyja.

W ZCPK panie mogą wziąć udział w cyklu spotkań autorskich na temat praw kobiet, praw człowieka, ruchów obywatelskich. Trwają prace nad uruchomieniem Zachodniopomorskiej Akademii Liderek Praw Kobiet. Zaplanowano także wydanie publikacji Przewodnik Praw Obywatelskich i Przewodnik Praw Kobiet oraz opracowanie raportu dotyczącego przestrzegania praw obywatelskich i praw kobiet na Pomorzu Zachodnim.

Kiedy zwrócić się po pomoc?

PORADY PRAWNE - jeśli organizujesz akcje na rzecz praw kobiet i chcesz dowiedzieć się jak zrobić to zgodnie z prawem, chcesz poznać swoje prawa jako organizatorka i uczestniczka protestów i zgromadzeń publicznych, a może zostałeś spisana, zatrzymana lub uczestniczyłaś/organizowałaś protest i masz wezwanie na przesłuchanie itp. dzwonisz do adwokata dyżurnego lub koordynatorki porad prawnych. Codziennie przez 24 h mamy ochronę prawną ze strony szczecińskich adwokatów.

Koordynatorka wsparcia prawnego 603 224025.

DYŻURY w październiku: 

• 4-10 października adw. Tomasz Milewski 501 788 178

• 11-17 października adw. Agnieszka Stach 603 224 025

• 18-24 października adw. Krystian Drapiński 502 215 300

• 25-31 października adw. Krzysztof Gurbin 509 924 525

INTERWENCJE ADWOKATÓW w trakcie protestów czy innych działań związanych z aktywnością na rzecz praw kobiet

PORADY PSYCHOLOGICZNE jesteś spisana lub zatrzymana, dostałaś wezwanie do sądu, działasz i żyjesz w stresie lub wypaleniu aktywistycznym. Organizowane są porady psychologiczne dla osób, które w wyniku ograniczenia ich praw obywatelskich i praw kobiet doznały uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Telefon interwencyjnego wsparcia psychologicznego jest formą pierwszego kontaktu i obsługiwany jest przez osoby przygotowane do udzielenia pierwszej informacyjnej porady w sytuacjach kryzysowych. Dyżury w każdy dzień roboczy w godzinach 10.00-18.00.

Wsparcia udzielają psycholożki i terapeutki koordynowane przez Olgę Kurek, psycholożkę, członkini Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i zespołu Zachodniopomorskiego Instytutu Psychoterapii. Udzielane jest też wsparcie psychologiczne dla migrantek w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Biuro Zachodniopomorskiego Centrum Praw Kobiet

Rayskiego 25/2, Szczecin

Małgorzata Matyja 501491370; 603 224 025

prawakobiet.szczecin@gmail.com

Szczegóły dostępne na https://www.facebook.com/Regionalne-Centrum-Praw-Kobiet-Pomorza-Zachodniego-102517101680113

Działania zaplanowane są do 31 grudnia 2021 roku.

Koszalińskie Centrum Praw Kobiet. Co oferuje?

Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet dotację przeznaczy m.in. na zorganizowanie bezpłatnego poradnictwa prawnego, psychologicznego (terapeutycznego) oraz obywatelskiego.

W Koszalinie funkcjonuje od dwóch lat Koszalińskie Centrum Praw Kobiet i w ramach tego centrum udzielamy bezpłatnego poradnictwa m.in. prawnego i psychologicznego, ale zauważamy potrzebę rozszerzenia tych działań. Kobiety mają gorszy dostęp m.in. do usług prawniczych ze względu na brak środków na przykład w sytuacji przemocy w rodzinie czy rozwodu – wyjaśniała podczas podpisania umowy Dorota Róża Chałat, prezeska Stowarzyszenia.

W każdym powiecie powołano 7 animatorek - doradczyń lokalnych, których zadaniem jest bezpośredni kontakt z kobietami potrzebującymi wsparcia czy porady prawnej, psychologiczno-terapeutycznej:

1) m. Koszalin – Teresa Tomczyk (tel. 506 062 288) – Koordynatorka Biura

2) powiat koszaliński - Dorota Wójcicka- Popowicz (tel. 508 263 058) – radna Rady Miejskiej w Polanowie;

3) powiat kołobrzeski – Małgorzata Niewiadomska (tel. 506 062 288) – psycholożka;

4) powiat sławieński – Justyna Pacuła-Woźniak (tel.602 655 693) animatorka lokalna OWES Koszalin;

5) powiat świdwiński – Beata Ociepa (tel. 506 062 288) – w-ce burmistrz Świdwina;

6) powiat wałecki – Marzena Domańska (883 712 665) – animatorka lokalna OWES w Wałczu;

7) powiat białogardzki: Anna Suszyńska (602 358 342) – Radna Gminy Białograd.

Całodobowo czynny jest numer telefonu interwencyjnego, który odbiera koordynatorka projektu Dorota Chałat – 506 062 288

Biuro projektu:

Koszalin, ul. Piłsudskiego 6/2

tel. 506 069 288

erakobiet.koszalin@gmail.com

https://www.facebook.com/EraKobietKoszalin

Gest solidarności i realna pomoc Rozstrzygnięty konkurs dla organizacji pozarządowych nawiązuje do przyjętego 28 stycznia 2021 r. przez Radnych Województwa Zachodniopomorskiego stanowiska wspierającego kobiety Pomorza Zachodniego. W uzasadnieniu znajdujemy: Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego w odniesieniu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zabierającego kobietom prawo do decydowania o własnym losie w dramatycznych życiowych sytuacjach, solidaryzuje się z kobietami na Pomorzu Zachodnim, które manifestują w obronie prawa wyboru i decydowania o własnym życiu. Radni przy tej uchwale zdecydowali też o uruchomieniu 100 tysięcy złotych na wsparcie NGO’sów, które organizują pomoc prawną i psychologiczną dla kobiet. Województwo Zachodniopomorskie w marcu br. złożyło Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, który stwierdził nieważność tej uchwały. – Rozstrzygnięcie wojewody, które w jakiejś ponurej symbolice otrzymaliśmy w Dniu Kobiet, to z jednej strony próba cenzury lokalnego parlamentu, a z drugiej – uciszenia mieszkanek Pomorza Zachodniego – komentował sprawę marszałek Olgierd Geblewicz. WSA w Szczecinie 2 czerwca 2021 r. uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody. Oznacza to, że przyjęta przez Sejmik uchwała jest legalna.

Komentarze  
+5 # Niepożądani 2021-10-03 14:10
To Hitler i Stalin jako pierwsi wprowadzili aborcję na terenach Polski . Wszystkie przepisy zezwalające na mordowanie dzieci w łonach matek stanowią więc realizację ich duchowego testamentu . Martin Borman , sekretarz Hitlera mówił wprost : płodność Słowian jest niepożądana , niech robią skrobanki , im więcej tym lepiej . Tymczasem aborcja niemieckiego dziecka karana była śmiercią .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Iza 2021-10-05 16:55
A jak wolę jajka wysiadywać zamiast się rozmnażać ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-2 # Kurzy Móżdżek 2021-10-06 16:35
To nie jest tekst przeznaczony dla osobników z kurzym móżdżkiem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn