Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, muzeum otrzymało dwa nowe i ciekawe eksponaty metrologiczne. To waga hydrostatyczna Reimana i waga krzesełkowa do ważenia pacjentów.

Waga hydrostatyczna Reimana – parowa, rok prod. 1963, producent Lubelska Fabryka Wag

Była ona stosowana w gorzelniach rolniczych do oznaczania zawartości skrobi w ziemniakach na zasadzie prawa Archimedesa. Do badania wybierana była reprezentatywna próba ziemniaków o masie 5 kg. Po odważeniu ziemniaków w górnym koszu, przesypywano je do dolnego i ponownie ważono zanurzone pod wodą. Odczytu zawartości skrobi w % lub gramach dokonywano na górnej belce wagi. Stopień zawartości skrobi w ziemniakach stanowił o wydajności gorzelni przy produkcji alkoholu etylowego i był uwzględniany w trakcie kontroli obrachunkowych, wykonywanych przez pracowników szczególnego nadzoru podatkowego. Towarzystwo pozyskało wagę od Służb Celnych.

Waga krzesełkowa do ważenia pacjentów na platformie z kólkami, rok prod. 1968, producent Storck-Jaffa-Utrecht

Waga typu 65 K, nr fabryczny 6933, udźwig 125 kg, sprawna technicznie ale bez legalizacji, dlatego została wycofana z użytku. Towarzystwo pozyskało ją od Pałuckiego Centrum Zdrowia sp.z.o.o w Żninie. Tam trafiła najprawdopodobniej w latach 80-tych XX wieku, w ramach pomocy dla szpitala od władz Holandii.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook