22 września to początek jednego z najciekawszych wydarzeń literackich tego roku. Spotkanie nad morzem czytających z piszącymi z kilkunastu krajów. Branżowe wydarzenia dla księgarzy i tłumaczy.

Finały projektów wydawniczych, dzięki którym każdy, kto pisze, ma szansę wkrótce wydać swoją książkę i wystąpić na festiwalowej scenie. Nagrody literackie przyznawane przez czytelników. A także działania angażujące różne grupy społeczne, także takie, które w powszechnej opinii uchodzą za niezainteresowane literaturą. 

Światowe premiery książek, inauguracja „Nowego europejskiego kanonu literackiego” stworzonegoprzez międzynarodowe grono wydawców,  przedstawicieli festiwali i instytucji literackich zdwudziestu jeden krajów, start projektu Fest Ukraine, który ma zapewnić uczestnictwo autorek i

 autorów z Ukrainy w najważniejszych wydarzeniach literackich na świecie, a wreszcie otwarcie na literaturę azjatycką – to wszystko stanie się możliwe za sprawą festiwalu TransPort Literacki 27. Kołobrzeg nową stolicą literatury? Festiwal – dawniej znany jako Fort, Port i Stacja Literatura – po dwudziestu pięciu latach obecności na Dolnym Śląsku przeniósł się na Pomorze Zachodnie i właśnie wyznacza sobie nowe ambitne cele, które mają potwierdzić jego wyjątkowe miejsce na krajowej i międzynarodowej mapie najważniejszych wydarzeń literackich.

TransPort Literacki 27 to ponad sto punktów programu, siedemdziesięcioro gości z jedenastu krajów, trzydzieści premier książkowych, dwieście pięćdziesiąt uczestniczek i uczestników pracowni (w dwudziestu jeden grupach: czytelniczych, księgarskich, pisarskich i przekładowych), specjalne projekty i wydarzenia dla mieszkańców Kołobrzegu oraz nagroda literacka „Koło brzegu poezji i prozy” przyznawana przez uczniów i uczennice z lokalnych szkół. Czego spodziewać mogą się ci, którzy zaplanują sobie pobyt nad morzem między 22 a 25 września?

Festiwal 22 września zainauguruje profesor Tadeusz SŁAWEK, który wraz z Bogdanem MIZERSKIM i Hubertem ZEMLEREM – autorem muzycznej oprawy festiwalu – wykona esej o znaczeniu słowa „Trans”. Chwilę później „100 wierszy wolnych z Ukrainy”, „Piszą, więc żyją. Sto pierwszych dni wojny” oraz „Historia kultury początku stulecia i inne wiersze” – trzy specjalnie przygotowane na tę okazję książki z udziałem na żywo Ołeksandra IRWANCIA, Hałyny KRUK i Bohdana ZADURY oraz Serhija ŻADANA w formie online. Całość poprowadzi Dariusz BUGALSKI.  Inny ważnym wydarzeniem będzie światowa premiera książki Nicka CAVE’A i Seána O’HAGANA „Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia” w przekładzie Tadeusza SŁAWKA. To opowieść rozpięta między wiarą a zwątpieniem: o sztuce, muzyce, wolności, żałobie i miłości. Historia dramatycznej przemiany, jaka dokonała się wskutek osobistej tragedii jednego z najbardziej oryginalnych i utalentowanych artystów naszych czasów.

Więcej informacji na stronie https://www.google.com/url?sa=D&q=https://www.biuroliterackie.pl/wydarzenia/transport-literacki-27/&ust=1662960540000000&usg=AOvVaw3vshc7IB0us8i_GD2b4oG4&hl=pl&source=gmail

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn