TransPort Literacki 27 to ponad sto punktów programu, siedemdziesięcioro gości z jedenastu krajów, trzydzieści premier książkowych, dwieście pięćdziesiąt uczestniczek i uczestników pracowni czytelniczych, księgarskich, pisarskich i przekładowych.

To także specjalne projekty i wydarzenia dla mieszkańców regionu oraz nagroda literacka „Koło brzegu poezji i prozy” przyznawana przez uczniów i uczennice z lokalnych szkół. Wydarzenie, wspierane przez Pomorze Zachodnie, odbędzie się w dniach 22-25 września 2022 r.

Światowe premiery książek, inauguracja „Nowego europejskiego kanonu literackiego” stworzonego przez międzynarodowe grono wydawców z dwudziestu jeden krajów, start projektu Fest Ukraine, który ma zapewnić uczestnictwo autorek i autorów z Ukrainy w najważniejszych wydarzeniach literackich na świecie, specjalne projekty i wydarzenia dla mieszkańców – to wszystko będzie możliwe za sprawą festiwalu TransPort Literacki 27, który odbędzie się w dniach 22-25 września br. w Kołobrzegu.

- Pomorze Zachodnie już od dłuższego czasu staje się stolicą kultury. Świadczy o tym chociażby powstanie Akademii Sztuki w Szczecinie, która kształci młodych, utalentowanych ludzi czy wielkie muzyczne wydarzenia, jakie odbywają się w naszym regionie takie jak Fryderyki, Pol’and’Rock Festival. Jednym z elementów kultury jest także literatura, którą od lat promujemy, m.in. za sprawą przyznawanych nagród literackich „Jantar” czy dzięki organizacji Festiwalu Czytania „Odkrywcy wyobraźni”. Cieszę się, że tym razem będziemy mogli promować ją za pomocą wspaniałego festiwalu literackiego, z wieloletnią tradycją, który przeniósł się właśnie na Pomorze Zachodnie i mam nadzieję, że już na stałe zagości w Kołobrzegu. Serdecznie zapraszamy mieszkańców i turystów do uczestnictwa w tych wypełnionych literaturą wydarzeniach – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- Zależy nam na tym, aby sezon spotkań kulturalnych trwał jak najdłużej, nie tylko w okresie wakacyjnym. Ta wrześniowa impreza kulturalna będzie właśnie doskonałą okazją do takich spotkań z literaturą i wspaniałymi osobowościami. Zachęcamy do udziału w tych kilkudziesięciu wydarzeniach, podczas których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – dodała członkini zarządu Anna Bańkowska.

Festiwal ten – dawniej znany jako Fort, Port i Stacja Literatura – po 25 latach obecności na Dolnym Śląsku przeniósł się na Pomorze Zachodnie i właśnie wyznacza sobie nowe ambitne cele, które mają potwierdzić jego wyjątkowe miejsce na krajowej i międzynarodowej mapie najważniejszych wydarzeń literackich. Słowa klucze na tegoroczną edycję to: „transformacja”, „transmisja”, „transfuzja”, „transfer”, „transkrypcja” i „transgraniczność”.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny na stronie organizatora

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn