- Musimy dalej ograniczać zgromadzenia do absolutnego minimum. Nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

- Przed nami trudna faza. Ograniczenia będą dotyczyć każdego z nas, życia codziennego. Ta decyzja jest niezbędna. Wszystkie sprawy poza najbardziej niezbędnym wyjściem do sklepu, wyprowadzeniem psa, odłóżmy. Jestem przekonany, że za kilka tygodni będziemy mogli w nowej dyscyplinie sanitarnej wrócić do życia zawodowego, które jest niezbędne, by gospodarka wróciła - mówił Morawiecki.

Jak poinformował minister Szumowski, policja będzie pomagać w monitorowaniu czy ludzie nie łamią tych obostrzeń. Zakaz poruszania się w grupie powyżej dwóch osób nie będzie dotyczył rodzin. W obrzędach religijnych, pogrzebach i mszach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób, z wyłączeniem osób sprawujących obrzędy.

Kary za łamanie nowych obostrzeń będą zagrożone mandatem do 5000 zł.

Zasady mają obowiązywać do 11 kwietnia.

Na stronie kancelarii premiera pojawiła się informacja w tej sprawie:

Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem. W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

- wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób. Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Foto: PAP

Komentarze  
+10 # tom 2020-03-24 19:10
Czy mogę udać się do ZUS w celu wyjaśnienia sprawy, która może skutkować postępowaniem egzekucyjnym, w przypadku upływu terminu wyjaśnienia sprawy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+10 # SHOES20 2020-03-24 20:11
A co z budowami gdzie pracuje po 50-70 ludzi ?!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # zbb 2020-03-25 10:51
geniusz Prezydenty powalił dzis wszystkich bo jakże wazna sesja sie odbywa i narażanie radnych i urzędników. Radny kreci sie po urzedzie pytam po co to aby stała się racja ponad wszystko że radny LEWY bezradny jest i że na swoim stawia wstąążka ???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Kazus 2020-03-28 14:41
Radny jak każdy lewy traktuje urząd jak korytko i go pilnuje .
Pasożyt nie boi się wirusa bo łącz ich ten sam cel .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # zenek 2020-03-25 22:26
A czy pół litra to potrzeba życiowa, czy dopiero litr? 8)
I jak się to ma do konstytucji, która pozwala ograniczyć swobody obywatelskie w ściśle określonych przypadkach i jakieś podrzędne rozporządzenie nie jest podstawą jakichkolwiek ograniczeń.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-2 # do zenek 2020-03-27 13:23
Zenek , ty nawet po trzeżwemu głupoty gadasz !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # IRENA 2020-03-27 16:56
W otwartych jeszcze hotelach przemieszcza się więcej niż 2 osoby i co na to policja ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn