Po wakacyjnej przerwie powrócił cykl spotkań otwartych w kontekście szeroko pojętych działań w ramach ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Temat wczorajszego spotkania w Adebarze to „Polityka rowerowa – nadzieje, potrzeby, zagrożenia”.

W ramach projektu dotychczas odbyły się cztery spotkania. W związku z dużym zainteresowaniem dotychczasowymi spotkaniami, cykl został wznowiony. Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie po wakacyjnej przerwie. Rozmawiano o polityce rowerowej w mieście. Jak przpomniała Ewa Pełechata w 2015 roku Rada Miasta przyjęła politykę transportową oraz rowerową miasta. Wytyczono w niej szereg różnych działań, które na bieżąco są wprowadzane.

Miasto poinformowało o rozpoczęciu konsultacji społecznych dotyczących korzystania z rowerów i ścieżek rowerowych. Osób korzystających z jednośladów jest coraz więcej. Dzięki temu miasto będzie mogło poznać ich spostrzeżenia i opinie. Pytania dotyczą wielu kwestii, miedzy innymi ścieżek rowerowych, roweru miejskiego czy bezpieczeństwa. Ważny będzie każdy głos i każda uwaga. Głosy zbierane będą do 26.10.2023 r. Ankieta znajduje się na stronie z konsultacjami społecznymi bo.kolobrzeg.pl. Ważnym tematem poruszanym podczas wczorajszego spotkania był także rower miejski. W ostatnich sezonach liczba wypożyczeń systematycznie spada. Dlatego miasto zastanawia się nad rezygnacją z projektu.

Na terenie miasta mamy 38 kilometrów ścieżek rowerowych, z czego na drogach wojewódzkich 2,4 km, na drogach krajowych 1,8 km, na drogach powiatowych 3,5 km. W gminie wiejskiej mamy 144 kilometry. Jak mówiła podczas spotkania Anna Bańkowska, województwo zachodniopomorskie zainwestowało, jako pierwsze województwo w Polsce, w gospodarkę rowerową.

Według Łukasza Zięby powinna powstać przynajmniej powiatowa mapa tras rowerowych.

Izabela Zielińska również podzieliła się wieloma spostrzeżeniami w temacie polityki rowerowej w mieście. Według radnej już od pierwszych klas podstawowych powinna być prowadzona edukacja w temacie przepisów drogowych.

Niewątpliwie potrzebna jest koordynacja działań wielu wydziałów urzędu miasta, a także Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Spotkania otwarte w kontekście szeroko pojętych działań w ramach ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 będą odbywać się raz w miesiącu we wtorek w Laboratorium Kultury Adebar o godzinie 18.

Więcej w materiale wideo.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn