Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kołobrzegu w ostatnim czasie zakończyli 3 kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców w agencjach pracy tymczasowej weryfikując zatrudnienie blisko ponad 640 pracowników. 

Działające w województwach dolnośląskim, zachodniopomorskim i pomorskim agencje pracy współpracując z podmiotami na terenie powiatu sławieńskiego, białogardzkiego, szczecineckiego, drawskiego, wolsztyńskiego i pilskiego, kierowały cudzoziemców do pracy w branży produkcyjnej oraz na stanowiska spawaczy, ślusarzy, monterów sprzętu elektronicznego, stolarzy i budowniczych. Cudzoziemcy pochodzili głównie z Kolumbii, Indonezji, Ukrainy, Filipin oraz Gruzji. Wśród zatrudnionych znaleźli się również obcokrajowcy z Uzbekistanu, Mołdawii, Peru, Wenezueli, Nigerii i Meksyku.

W ponad 340 przypadkach funkcjonariusze stwierdzili, że cudzoziemcy pracowali nielegalnie. Część z nich nie posiadała wymaganych zezwoleń i dokumentów uprawniających do legalnego pobytu w Polsce. Dodatkowo mundurowi ustalili, że pracodawcy nie spełnili ciążącego na nich obowiązku poinformowania właściwych urzędów w wymaganym terminie o fakcie niepodjęcia pracy, jej przerwania i zakończenia przez cudzoziemców. Pracodawcy również uchylali się od obowiązku zawarcia z obcokrajowcami umów w formie pisemnej.

Za powyższe wykroczenia organ kontrolny wobec pracodawców i cudzoziemców skieruje do sądu wnioski o ukaranie.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn