- Jesteśmy przygotowani na sytuację, w której konieczne byłoby podanie tabletek zawierających jodek potasu - mówi wojewoda Zbigniew Bogucki. - Na terenie województwa zachodniopomorskiego, wspólnie z samorządami wytypowaliśmy 683 punkty dystrybucji tabletek.

Do zdecydowanej większości samorządów tabletki zostały już dostarczone przez Państwową Straż Pożarną. Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu była tematem wczorajszej wideokonferencji wojewody Zbigniewa Boguckiego z samorządowcami, a następnie konfrencji prasowej z udziałem zastępcy zachodniopomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Kazimierza Lesisza, konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej prof. Mieczysława Walczaka oraz konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie endokrynologii, prezesa Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego prof. dr hab. n. med. Anhelliego Syrenicza.

- Dla samorządów województwa zachodniopomorskiego przeznaczono 2 608 230 tabletek z jodkiem potasu. Uwzględniając liczbę mieszkańców, turystów i uchodźców z Ukrainy, zapas tabletek wynosi 10% i w razie potrzeby zostanie powiększony - powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki.

- Tabletek z jodkiem potasu nie należy przyjmować, jeżeli nie ma takiej konieczności, czyli stanu zagrożenia wynikającego z uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu – podkreślił prof. Mieczysław Walczak.

Stały monitoring poziomu promieniowania w atmosferze prowadzi Państwowa Agencja Atomistyki oraz Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Jeżeli zaistniałaby konieczność zażycia tabletek z jodkiem potasu informacja o tym będzie przekazywana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów.

Komentarze  
+1 # Ryby pływają na niby 2022-10-06 10:34
A ja proponuję tym którym marzy sie wojenka niech jadą na Ukrainę i tam wojują.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Demokrata 2022-10-06 14:44
Cieszę się , że to odpowiedzialne zadanie powierzono Państwowej Straży Pożarnej , a nie na przykład samorządom kierowanym przez urzędników określających się mianem "totalnej opozycji" .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn