Niezwykły instrument i wyjątkowy muzyk w przebojowym koncercie już 7 maja w RCK. Klaudiusz Baran to wirtuoz bandoneonu (rodzaj harmonii ręcznej), który specjalizuje się w wykonawstwie tanga.

Wszechstronny, obdarzony wyjątkową wrażliwością muzyczną artysta Klaudiusz Baran, którego wielką namiętnością jest argentyńskie tango, a w szczególności związane z Astorem Piazzollą tango nuevo, wirtuozowsko wykonywane przez niego na bandoneonie, gwarantuje najwyższej klasy doznania artystyczne. Klaudiusz Baran jako pierwszy polski instrumentalista wprowadził na sale koncertowe ten gatunek,współtworzył i był liderem najsłynniejszych formacji tangowych takich jak Tangata Quintet czy Machina del Tango, kreujących polską kulturę tanga. W swoich interpretacjach potrafi splatać pokorę wobec dzieła muzycznego, z bogactwem inwencji, osobistym pojmowaniem czasu w muzyce, wyjątkową sceniczną charyzmą, naturalnością ekspresji. Wartość jego muzycznych kreacji była wielokrotnie doceniana w entuzjastycznych recenzjach, nagrodach na konkursach instrumentalnych, nominacjach i nagrodach artystycznych. Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu, wynosząc go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny. W roku 2003 jako pierwszy akordeonista otrzymał nagrodę FRYDERYKA w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna, za album „Astor Piazzolla –Tango” nagrany dla wytwórni SonyClassical, a w 2020 roku kolejne dwie statuetki w kategoriach: Album Roku Muzyka Symfoniczna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, za album „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności”. Na scenie w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu towarzyszyć mu będzie formacja Nobilium Ensemble założona w 2019 roku. Główna ideą zespołu jest chęć prezentowania publiczności dobrze znanych tematów muzycznych we własnych opracowaniach. Artyści podczas koncertów zaskakują nietypową koncepcją realizowanego materiału muzycznego. Zespół ewoluuje wciąż szukając świeżych brzmień, co powoduje, że ich interpretacje dotychczas dobrze znanych utworów nabierają niecodziennego wyrazu. Dodając do znakomitej obsady artystycznej kilka tytułów, które znajdą się w programie, takich jak: „La Cumparsita” Rodrigeza, „Jalousie” Gade’a, kultowe kompozycje Piazzoli, m.in. „Oblivion”, „Libertango”, „Milonga del Angel”, „Adios Nonino” i wreszcie „Por una cabeza” Gardela znane z filmu „Zapach kobiety” czy „Last Tango in Paris” Gato Barbieriego, całość sumuje się do istnego szaleństwa tanga i to nie w Paryżu czy Argentynie, ale… w Kołobrzegu.

Koncert kameralny"TANGO" Klaudiusz Baran – bandoneon, „Nobilium Ensemble” kwintet smyczkowy

7.05.2022, godz. 19.00

sala widowiskowa Bilety w cenie 55 zł (normalne i w dniu koncertu) i 45 zł (ulgowe/Karta Mieszkańca) do nabycia w kasie RCK przy ul. Solnej 1, tel. 94 35 249 49.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook