Zajęte towary warte przeszło 28 mln zł, zweryfikowana praca ponad 24 tys. cudzoziemców, prawie 915 tys. odprawionych podróżnych i 16 tys. pojazdów oraz udział w 57 akcjach poszukiwawczo-ratowniczych na morzu – to tylko niektóre efekty działań funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w 2021 roku.

Obszary morskie

Blisko 1200 razy na polskie obszary morskie wychodziły jednostki pływające MOSG. Ich załogi przeprowadziły 273 kontrole, w co drugim przypadku funkcjonariusze stwierdzili złamanie przepisów. W zdecydowanej większości były to naruszenia stref zamkniętych dla żeglugi i rybołówstwa oraz naruszenia bezpieczeństwa żeglugi, rybołówstwa morskiego i ochrony środowiska. Dodatkowo jednostki pływające SG uczestniczyły w 57 akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.

Kontrole graniczne

Na morskich i lotniczych przejściach granicznych w 2021 roku funkcjonariusze MOSG odprawili łącznie ponad 914 tys. podróżnych i 16 tys. środków transportu. Największy ruch odnotowano na lotniskach, gdzie granicę przekroczyło prawie 797 tys. osób. Z przejść morskich skorzystało w ubiegłym roku ponad 117 tys. osób.

Walka z przestępczością

Wartość zajętych w ubiegłym roku towarów pochodzących z przestępstw szacuje się na ponad 28 mln zł. Wśród nich były m.in. narkotyki, pojazdy, wyroby tytoniowe i alkoholowe, biżuteria, obce waluty, silniki zaburtowe i narzędzia budowlane. Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej zidentyfikowali 37 ofiar handlu ludźmi oraz ujawnili 20 osób, które posługiwały się bądź posiadały fałszywe dokumenty.

Kontrole cudzoziemców

Następstwem przeszło 2200 kontroli legalności pobytu cudzoziemców było ujawnienie 530 osób przebywających w Polsce nielegalnie. Natomiast w blisko 300 kontrolach legalności zatrudnienia funkcjonariusze zweryfikowali pracę 24345 cudzoziemców, spośród których 1875 wykonywało ją nielegalnie. Kontrole wykazały, że 228 pracodawców wbrew przepisom powierzyło zatrudnienie przeszło 2,5 tysiąca cudzoziemcom. Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów były: praca bez wymaganego zezwolenia bądź oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy oraz praca na innych warunkach niż określone w zezwoleniu lub oświadczeniu. Przeważające branże, w których stwierdzono naruszenia przepisów, to budownictwo, gastronomia i hotelarstwo, produkcja, agencje zatrudnienia oraz agencje pośrednictwa pracy. Największa liczba kontroli dotyczyła obywateli Ukrainy, Gruzji, Mołdowy oraz Białorusi. Łącznie w 2021 r. funkcjonariusze MOSG wystawili 731 decyzji zobowiązujących cudzoziemców do powrotu, wydali przeszło 1,5 tysiąca wiz, przeprowadzili blisko 7800 konsultacji wizowych i zaopiniowali pobyt prawie 30 tysięcy cudzoziemców.

Udział w misjach zagranicznych

W misjach zagranicznych organizowanych w oparciu o umowy dwustronne, a także przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) uczestniczyło w sumie 51 funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Służbę pełnili m.in. w Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, na Litwie i Łotwie.

Inwestycje

W minionym roku do użytku oddana została nowa siedziba Placówki Straży Granicznej w Krynicy Morskiej i bazy jednostek pływających w Starej Pasłęce. Siłami funkcjonariuszy i pracowników oddziału wzniesiono nowoczesną bazę lotniczą dla statków powietrznych w Gdańsku Rębiechowie, a na terenie Komendy MOSG funkcjonowanie rozpoczęła nowa strzelnica.

Nabór do służby

Do służby przyjęto 80 nowych funkcjonariuszy, co jest najwyższym wynikiem ostatnich lat.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn