DW 102 jak żadna inna zasługuje na nazwę „via turistica”. Biegnąca wybrzeżem trasa łączy dwa największe kurorty Pomorza Zachodniego - Międzyzdroje i Kołobrzeg.

W sezonie letnim staje się jedną z najbardziej obciążonych ruchem dróg w naszym regionie. Powstanie ponad pięć kilometrów zupełnie nowej drogi, a około 8 km popularnej nadmorskiej trasy zostanie gruntownie przebudowanych. Inwestycja zaplanowana jest na dwa lata. Wkrótce poznamy jej wykonawcę. Termin składania ofert w przetargu na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 102 na odcinku Lędzin – Trzebiatów właśnie upłynął. Zadanie o wartości ponad 93 mln zł będzie współfinansowane z Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniopomorskiego na lata 2021 – 2027.

- Zachodniopomorskie oferuje najlepsze warunki do wypoczynku, jesteśmy najpopularniejszym wakacyjnym kierunkiem, odwiedzają nas miliony turystów, więc modernizacja infrastruktury drogowej w pasie nadmorskim jest jednym z priorytetów inwestycyjnych - mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Podróżowanie nad Bałtyk i brzegiem Bałtyku musi być bezpieczne i dla zmotoryzowanych, i dla rowerzystów, i dla pieszych, mieszkańców nadmorskich miejscowości oraz turystów - podkreśla marszałek.

Dlatego trasa oznaczona numerem 102 jest sukcesywnie doprowadzana do standardu drogi wojewódzkiej, zyskuje nową konstrukcję, jest poszerzana i wyposażana w szereg elementów poprawiających bezpieczeństwo - wyspy spowalniające ruch, azyle dla pieszych czy rozdział ruchu w postaci dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych.

- Inwestycja zaplanowana na dwa najbliższe lata będzie kontynuacją zakończonej w 2018 roku przebudowy piętnastokilometrowego odcinka Łukęcin-Lędzin, przechodzącego przez takie nadmorskie kurorty jak Pobierowo, Trzęsacz i Rewal – przypomina wicemarszałek Tomasz Sobieraj. - Kontynuacja tej przebudowy jest absolutnie konieczna z powodu dużego ruchu na tej drodze i niestety złego stanu nawierzchni – dodaje wicemarszałek.

Tym razem przebudowywany będzie 13,4- kilometrowy odcinek między Lędzinem i Trzebiatowem.

- Między istniejącym rondem w Lędzinie i planowanym rondem w Konarzewie droga zostanie poprowadzona po starym śladzie, natomiast na ponad pięciokilometrowym odcinku - od ronda w Konarzewie - będzie przebiegała nowym śladem stanowiącym obejście miejscowości Konarzewo, Rogozina i Zapolice. Wybraliśmy takie rozwiązanie, by zmaksymalizować bezpieczeństwo na tej drodze - podkreśla dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Michał Żuber.

Za nowym obejściem tych trzech miejscowości droga wróci na stary ślad. Przebudowa zakończy się w Trzebiatowie.

Na przebudowywanym odcinku droga zostanie poszerzona do 7 metrów. Na odcinku Zapolice - Trzebiatów powstanie ciąg pieszo-rowerowy. Ponadto na całej trasie zostaną przebudowane i zbudowane nowe przepusty drogowe. Łącznie to 16 tego typu obiektów. Projekt przewiduje też rozbiórkę i budowę od podstaw dwóch obiektów mostowych na wysokości miejscowości Konarzewo.

Szacunkowa wartość kontraktu na roboty budowlane to ponad 93,4 mln zł netto.

Pomiary natężenia ruchu prowadzone w latach 2020 i 2021 wykazały, że odcinek Trzebiatów - Lędzin pokonują średnio 4 tysiące pojazdów na dobę. Co oczywiste, DW 102 jest szczególnie obciążona w sezonie wakacyjnym.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn