Bazy czterech Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie kołobrzeskim zostaną zmodernizowane. Prace zaplanowano w Karcinie, Ustroniu Morskim, Rusowie i Korzystnie.

Umowy ze strażakami-ochotnikami trzech pierwszych wymienionych OSP podpisała członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska. Porozumienie obejmujące zmiany w ostatniej z podanych lokalizacji, zostaną parafowane w najbliższy piątek, 9 września. W sumie w ramach Grantów Strażackich 2022 na ziemię kołobrzeską trafi z Urzędu Marszałkowskiego 80 tys. zł.

Ten program to odpowiedź na potrzeby zachodniopomorskich Ochotniczych Straży Pożarnych, a te są spore, o czym świadczy zainteresowanie naborem. Dzięki przekazywanym przez nas funduszom strażacy- ochotnicy mogą przeprowadzać najpilniejsze prace remontowe i modernizacyjne w remizach, a także zadbać o ich otoczenie – mówiła członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

Na co dofinansowanie przeznaczą poszczególne OSP w powiecie kołobrzeskim?

Ochotnicza Straż Pożarna w Rusowie

Druhowie z Rusowa zaplanowali w remizie ułożenie nowej instalacji elektrycznej wraz z białym montażem, zakup lamp i osprzętu, remont pokrycia dachowego oraz izolacji fundamentów, a także pomalowanie elewacji zewnętrznej. Termin realizacji zadania to 21 sierpnia - 31 grudnia 2022 roku. Koszt inwestycji wyniesie ponad 26 tys. zł. Dotacja Urzędu Marszałkowskiego sięgnie 20 tys. zł. OSP w Rusowie liczy 22 osoby, w tym 7 kobiet, a młodzieżowe drużyny działające przy OSP tworzy 21 osób, w tym 14 dziewcząt.

OSP w Ustroniu Morskim

Druhowie z Ustronia Morskiego zaplanowali w swojej siedzibie przy ul. Geodetów 1 wymianę 12 drzwi wewnętrznych oraz remont i przystosowanie znajdującej się na parterze budynku toalety dla osób z niepełnosprawnościami. Koszt inwestycji, którą zaplanowano do 1 września do 31 grudnia br. to 25,4 tys. zł. Dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego wyniesie 20 tys. zł. W tamtejszym OSP działają 53 osoby (w tym 6 kobiet). Wśród nich jest 15 strażaków-ochotników posiadających kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, 21 ukończyło kurs ratownictwa technicznego, 9 kurs sternika motorowodnego, 3 to zawodowi ratownicy medyczni, 2 to zawodowi strażacy z PSP w Kołobrzegu. Planowane w tym roku prace to kolejny etap modernizacji remizy. W ubiegłym roku druhowie m.in. ocieplili dach i pomalowali elewację.

OSP w Karcinie

Strażacy-ochotnicy zaplanowali, w terminie od 1 października do 30 listopada 2022 roku, remont sanitariatu. W nim zamontowana będzie nowa instalacja wodno-kanalizacyjna, pojawią się uchwyty dla osób z niepełnosprawnościami, zerwane zostaną stare podłogi, które zastąpią nowe posadzki, będzie również podwieszany sufit, nowoczesna instalacja elektryczna, energooszczędne, ledowe oświetlenie, wentylacja, grzejnik, meble, armatura oraz glazura. Prace przygotowawcze do remontu oszacowane na 5 tys. zł druhowie wykonają we własnym zakresie. Koszt robót modernizacyjnych wyceniono na 25 tys. zł, z czego wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego wyniesie 20 tys. zł.

OSP w Korzystnie

W sierpniu druhowie zaplanowali budowę przy remizie wiaty przyściennej służącej ochronie sprzętu niegarażowanego. Prace przygotowawcze – o wartości prawie 8 tys. zł – tj. ściągnięcie kostki brukowej pod słupy konstrukcyjne, przygotowanie placu do składowania materiałów budowlanych, impregnacja konstrukcji - członkowie OSP wykonali w ramach wolontariatu. Postawienie wiaty kosztować będzie 31,5 tys. zł. Będzie to konstrukcja drewniana, z jednospadowym dachem, orynnowana, pokryta deską podbitkową oraz blachodachówką. Inwestycja zostanie dofinansowana przez Urząd Marszałkowski kwotą 20 tysięcy zł.

Granty Strażackie 2022

W 2022 roku Urząd Marszałkowski przyznał pomocy finansową na realizację 32 Grantów Strażackich. Na wykonanie tegorocznych prac budowlanych i konserwatorskich w obiektach Ochotniczych Straży Pożarnych na Pomorzu Zachodnim samorząd województwa przeznaczył w sumie 600 tysięcy złotych. Dla porównania – w roku 2021 wsparcie wyniosło 360 tys. zł. Do tej pory dzięki Grantom udało się zrealizować wiele pilnych remontów w aż 71 remizach regionu. Zmodernizowano m.in. sale szkoleniowe i szatnie, odnowiono elewacje. W niektórych obiektach OSP wymieniono również bramy wjazdowe.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn