Słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadający zmrok powodują, że piesi i rowerzyści na drodze są mało widoczni dla kierujących. Pamiętajmy, że jeden nawet mały odblask przyczepiony do ubrania, może uratować życie.

Zima to trudny okres dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, mgła, opady deszczu i śniegu sprawiają, że piesi są słabiej widoczni. Do tego dochodzi jeszcze wydłużenie drogi hamowania pojazdów przy śliskiej, mokrej nawierzchni oraz szybciej zapadający zmrok. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z uczestników ruchu drogowego stosował się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska sprawią, że kierowca nadjeżdżającego pojazdu w porę nas zauważy. Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny w światłach pojazdu już z odległości 120 - 150 metrów, a osoba, która nie ma odblasków z około 20 metrów. Niestety często to zbyt mało, żeby kierowca mógł prawidłowo zareagować bezpiecznie hamując.

Zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. To jednak nie oznacza żeby nie nosić odblasków także w terenie zabudowanym. Tak niewielki element jak odblask może uratować życie. 

Za bezpieczeństwo w ruchu drogowym odpowiada każdy jego uczestnik. Zarówno kierowca, jak i pieszy zobowiązani są do ostrożności i uwagi na drodze. Tylko właściwa relacja "kierujący - pieszy" i wzajemna dbałość o drugiego uczestnika ruchu drogowego jest podstawą bezpieczeństwa na drodze. Dlatego policja nieustannie apeluje o ostrożność zarówno pieszych jak i kierujących. Coraz częściej słyszymy o wypadkach na przejściach dla pieszych.

Tylko wczoraj przed godziną 7 rano na ulicy 6 Dywizji Piechoty doszło do potrącenia 75-letniej kobiety. W pieszą uderzyła kobieta kierująca samochodem marki mercedes. Poszkodowana z rozległymi obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala w Kołobrzegu, gdzie niestety zmarła. Policja cały czas ustala okoliczności zdarzenia.

Pamiętajmy, aby zawsze stosować zasadę szczególnej ostrożności. Może się zdarzyć, że kierowca będzie nietrzeźwy albo zachowa się jak nieodpowiedzialny pirat drogowy. Mamy za dużo do stracenia żeby udowodnić, że to my mamy pierwszeństwo.

Komentarze  
+2 # przejścia 2023-02-02 20:01
Proszę po prostu doświetlić przejścia dla pieszych. Mieszkam przy ul. Unii Lubelskiej (droga krajowa :) ) i parę lat temu musiałam po zmroku zasłaniać okna bo pobliska latarnia oświetlała mi za mocno sypialnię. Dzisiaj nie muszę tego robić bo za oknami jest tak słabe oświetlenie że czasem patrzę przez okno czy nie zapomnieli włączyć lamp? :(
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn