25-osobowa grupa młodzieży z I LO Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika wraz z nauczycielami-koordynatorami Edytą Czuluk i Rafałem Bańkowskim wzięła udział w 35. Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz Birkenau.

Wydarzenie miało miejsce 80 lat po wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczestnicy, wśród nich ok. 10 tys. młodych Żydów i pół tysiąca uczniów z Polski, przemaszerowali 3-kilometrową trasą by oddać hołd ofiarom Holocaustu.

Trasa przebiegła z Auschwitz I, sprzed historycznej bramy "Arbeit macht frei" do Auschwitz II-Birkenau. Tam odbyły się główne uroczystości. Uczestnicy przeszli między innymi wzdłuż rampy kolejowej, na której Niemcy przeprowadzali selekcję deportowanych Żydów. Większość z nich trafiła do komór gazowych.

Marszowi przewodziło 40 osób ocalałych z Holokaustu, którzy stojąc na schodach przed barakami, w których mieszkali opowiadali zgromadzonej młodzieży o koszmarze obozowego życia.

Marsz Żywych to międzynarodowy projekt edukacyjny, w ramach którego Żydzi z różnych krajów, w głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Dzięki uczestnictwu w Marszu młodzi ludzie poznają historię polskich Żydów, spotykają się z polskimi rówieśnikami oraz polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau to kulminacja projektu na terenie Polski. Druga jego cześć jest realizowana w Izraelu. Inicjatorem i organizatorem Marszu Żywych jest International March of the Living (https://www.motl.org/). Udział polskiej młodzieży w projekcie koordynuje i współfinansuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

marsz 1

marsz 2

marsz 3

marsz 4

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn