Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem powszechnie występującym w naszym społeczeństwie. Niestety wciąż jeszcze pozostającym w „czterech ścianach domów” i dotyka rodzin o różnym statusie społecznym, a nie jak dotychczas sądzono, tylko tzw. „margines społeczny”, dlatego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie.

Przemoc w rodzinie jest problemem trudnym do zdiagnozowania, a rozmiary i szkodliwość zjawisk z nią związanych wskazują, że jest to jeden ze szczególnie ważnych problemów społecznych w Polsce, który wymaga opracowania i realizacji dobrze zaplanowanych, wieloletnich działań realizowanych w ramach podejmowanych programów. I taki właśnie program wdraża Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kołobrzegu.

Program jest dostępny na stronie powiatu kołobrzeskiego, a osoby, które szukają pomocy znajdą w nim metody działania jakie są prowadzone na jego terenie. Z pomocy można skorzystać na miejscu w siedzibie PCPR przy ulicy Grottgera, na policji, czy w ośrodku zdrowia. Z kolei dzieci mogą zgłosić się do psychologa, czy pedagoga szkolnego. W przypadkach stwierdzenia przemocy  zakładana jest niebieska karta. 

W programie znajdziemy również opisane rodzaje przemocy i cykl takiego zachowania, po to aby osoby doznające przemocy lub ją stosujące mogły zapoznać się z tą nomenklaturą, ponieważ czasami nie zdają one sobie sprawy, że właśnie doznają przemocy lub ją stosują. Często przejawiane przez nie zachowania powtarzają się od pokoleń i są uznawane za normalne. Tutaj też trzeba podkreślić, że przemocą domową jest również zaniedbywanie.

Dlatego tak ważna jest reakcja otoczenia i zaoferowana pomoc, a każdy z nas kto wie o przemocy i na nią nie reaguje, jest za nią odpowiedzialny.

 

 

Komentarze  
+5 # hehe 2023-08-24 23:11
Brzmi jakby to było nie wiadomo co, a to po prostu obowiązek, żeby powiat miał program przemocowy, żeby nie dostali po tyłku od wojewody, tak jak dostali karę za brak domu dziecka czy czegoś podobnego w powiecie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn