Dzisiaj,  w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w Pałacu Braunschweigów odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano kopię najcenniejszego kołobrzeskiego skarbu – złotego naszyjnika z Piotrowic. 

W 1913 roku nietypowy metalowy przedmiot znalazł mieszkaniec wsi Piotrowice w gminie Dygowo. Odkrył go w tamtejszej żwirowni, podczas pobierania żwiru. Początkowo uznał, że jest to obręcz od beczki i nie przywiązał do tego większej uwagi. „Obręcz" trafiła na kupę złomu. Gdy w 1916 roku, podczas I wojny światowej, zbierano złom na cele wysiłku gospodarki niemieckiej, zwrócono uwagę na nikomu niepotrzebną obręcz. Po kilku konsultacjach dziwna obręcz trafiła do kołobrzeskiego złotnika, który stwierdził, że ważący 1883 gramy przedmiot to mieszanka 1360 gramów złota i 523 gramów srebra. Po drobiazgowych pomiarach ustalono że średnica niezwykłego znaleziska wynosi 22 cm, a jego długość to prawie 1 metr. 2 kwietnia 1916 roku z zabytek został oficjalnie przekazany do kołobrzeskiego muzeum.

Obiekt opracował pod kątem naukowym prof. Gustaf Kossinna, który datował jego powstanie na ok. 550 rok naszej ery. Przede wszystkim wyróżniała go waga: był najcięższy ze wszystkich dotychczas znanych. Przedwojenna literatura niemiecka kwalifikuje naszyjnik z Piotrowic jako zabytek gocki z połowy VI wieku. W owym czasie znano 16 takich obiektów, z czego 10 znaleziono w Szwecji, 3 w Danii, a 1 w Holsztynie. Zwrócić uwagę należy na wyjątkowe zdobienia zabytku, wśród których ma tam znajdować się głowa orła i lwa.

W 2023 roku Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu obchodziło 60-lecie swojego powstania. Od początku ubiegłego roku czynione były starania na rzecz uzyskania dostępu do naszyjnika z Piotrowic. Zabytek przetrwał II wojnę światową. W marcu 1945 roku opuścił Kołobrzeg wraz z ewakuowanymi drogą morską mieszkańcami. Obecnie, prezentowany jest w Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie. Dzięki staraniom Alexa Lubawinskiego i dr Roberta Dziemby udało się zdobyć stosowne zgody na wykonanie kopii. Mecenasem projektu została Prezydent Miasta Kołobrzeg – Anna Mieczkowska, zaś kopię wykonał artysta rzeźbiarz – Romuald Wiśniewski. Tę część projektu koordynowała Marta Pape-Szurgut.

Całość projektu wpisuje się w działania Kołobrzegu na rzecz Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Naszyjnik będzie prezentowany w Muzeum Miasta Kołobrzeg, które jest oddziałem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Obecnie trwają przygotowania do zmian na wystawie i zrealizowaniem tam komponentu poświęconego pradziejom ziemi kołobrzeskiej.

Komentarze  
+5 # olo 2024-02-07 23:06
Muzeum powinno się przenieść z poza centrum miasta. Aby mogło się bardziej rozwiać. Na obecną chwilę na ekspozycję zewnętrzną nie ma miejsca na nowe eksponaty. Wewnątrz też brak miejsca. Muzeum Oręża Polskiego ma potencjał aby być obiektem na bardzo wysokim poziomie. Włodarze miasta powinni o tym pomyśleć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Grześ 2024-02-08 18:08
Czyżby odezwał się deweloper ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn