×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

W piątek 12 maja wieczorem członkowie PSL Powiat kołobrzeski spotkali się w rocznicę Przewrotu Majowego pod przywództwem Józefa Piłsudskiego. Miejsce tego spotkania nie było przypadkowe, w Kołobrzegu jest ulica nazwana imieniem Wincentego Witosa, ale wg PSL niestety nie ma żadnego miejsca, aby można było taką skromną uroczystość należycie przeprowadzić.
- Zapaliliśmy znicze i uczciliśmy pamięć 215 żołnierzy i 164 cywilów poległych w dniach 12-15 maja 1926 roku w czasie Przewrotu Majowego 1926 roku. Robert Kołodziejczyk zapoznał zgromadzonych z kalendarium wydarzeń majowych, z późniejszymi skutkami politycznymi, społecznymi zamachu majowego. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że mądrość najważniejszych osób w państwie: premiera RP Wincentego Witosa, prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego czy Marszałka Sejmu Macieja Rataja pozwoliły uniknąć dalszych walk i przelewania krwi bratobójczej.  Tak się składa, że wszyscy byli przedstawicielami nurtu ludowego w polityce - mówi Helena Rudzis-Gruchała. Prezes Zarządu Powiatowego PSL w swoim wystąpieniu podkreśliła zsbieżność sytuacji politycznej tej obecnej i tej z maja 1926 roku: - Oby wydarzenia z roku 1926 były dla nas przestrogą i nauczką.
Na zakończenie odśpiewano hymn Polskiego Stronnictwa Ludowego - Rotę.
 
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn