×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

PSL Zarząd Powiatowy wydało oświadczenie dotyczące majowych uroczystości. - Weźmiemy udział tylko we Mszy Św. w Bazylice Mniejszej, natomiast w formie protestu odmawiamy naszego udziału w dalszej części obchodów - informuje prezes Helena Rudzis-Gruchała. W ten sposób PSL chce pokazać nieprzemyślany wybór miejsca do przeprowadzenia uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbędą się pod pomnikiem Piłsudskiego.

Odmowa wzięcia udziału w uroczystościach pod pomnikiem J. Piłsudskiego jest podyktowana szacunkiem do historii i dążeniem do propagowania prawdy historycznej. W ten sposób PSL chce pokazać nieprzemyślany wybór miejsca do przeprowadzenia uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W oświadczeniu Zarządu PSL czytamy:
Dla nas, członków Polskiego Stronnictwa Ludowego nie do przyjęcia jest fakt składania wiązanek kwiatów i czczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja pod pomnikiem osoby, która przeprowadziła przewrót majowy 1926 roku, w wyniku którego obalono legalny rząd Wincentego Witosa i Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego.
Przypomnijmy, że w czasie zamachu zginęło 215 żołnierzy i 164 cywilów. To cena, którą zapłaciło społeczeństwo za ambicje Piłsudskiego. Następstwa przewrotu były jeszcze dalej idące. Osłabił państwo, zablokował rozój nowoczesnej armii i podzielił społeczeństwo. Przewrót nie przyniósł zapowiadanej sanacji stosunków politycznych. Za to pokazał twarz Józefa Piłsudskiego, który w zacięty, brutalny sposób internował opozycję i doprowadził do procesu brzeskiego.
Marszałek swoje rządy oparł na zaufanych generałach i wyższych oficerach, którzy podobnie jak on nie potrafili myśleć w pryzmacie państwa, lecz własnej korzyści i większej władzy. Przewrót majowy 1926 roku przerwał proces demokratyzacji kraju i jest na pewno jednym z niechlubnych rozdziałów w historii państwa Polskiego.
Do dziś polski premier, wybitny przywódca Wincenty Witos nie został zrehabilitowany w świetle obowiązującego prawa za haniebny wyrok w procesie brzeskim.

“Konstytuta – prostytuta” - tak o ustawie zasadniczej mówił Piłsudski. Pamiętajmy o tym. 
 
Komentarze  
+13 # Tom 2019-04-24 14:32
Wicenty Witos w grobie się przewraca z kim wy zawarliście koalicje... ,,Konstytuta -prostytuta'' to teraźniejsze PSL
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # Romek 2019-04-24 15:40
Czy coś wiadomo o próbach samobójczych rodziców przed szkołami w Kołobrzegu?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # darek 2019-04-24 20:16
Nie zasnę z tego powodu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # Ciekawe 2019-04-24 23:56
A poza tym wszystko w porządku?
Czy PSL znowu będzie odpalał znicze pod tablicą z nazwą ulicy Witosa? Ostatnio po takiej akcji znajomi pytali co to za wypadek był na ul. Witosa, bo jakieś znicze się palą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn