Harcerze odwołali się od porozumienia zawartego z władzami miasta i złożyli wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Żądają od miasta wyremontowania budynku przy Frankowskiego i pieniędzy. Straszą karami.

Umowa zawarta pomiędzy miastem a Bałtyckim Hufcem Morskim Związku Harcerstwa Polskiego, na mocy której Reduta Solna wraz z otaczającym je terenem została przekazana w trwały zarząd, została w tym roku rozwiązana. W zamian harcerze mieli otrzymać w użyczenie należący wcześniej do wodociągów budynek przy ul. Frankowskiego.

Przypomnijmy, starosta Tomasz Tamborski zwrócił się do prezydent Anny Mieczkowskiej z wnioskiem o wygaszenie trwałego zarządu dla tego terenu. Bałtycki Hufiec Morski ZHP wycenił  5-letnią dzierżawę terenu, gdzie znajduje się Skansen Morski na 180 tysięcy złotych. Oburzyło to samorządowców i Hufiec ostatecznie odstąpił od tego warunku.

Staroście zależało, aby podpisać umowę tylko z właścicielem tego terenu, czyli z miastem. Teren wokół Skansenu mógłby wyglądać zupełnie inaczej i pojawił się nawet pomysł na nową aranżację tego miejsca.

Harcerze tymczasem odwołali się od decyzji władz i złożyli wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Niezależnie od tego, stawiają ultimatum i chcą ugody wraz z umową użyczenia. Stawiają również warunki. Żądają, aby to miasto na swój koszt wykonało remont budynku przy ulicy Frankowskiego do 31 grudnia 2022 roku. Za każdy dzień zwłoki oczekują 100 złotych kary. To jednak nie wszystko. Stawiają również warunek otrzymania celowej dotacji w kwocie 81 tysięcy rocznie na działalność chorągwi, z uwzględnieniem jednego etatu.

Nie do przyjęcia jest żądanie wspierania kwotą ponad 80 tysięcy złotych etatu. Tak każda organizacja by chciała. I mało tego, nie w trybie konkursowym, ale wprost wpisane w naszej uchwale budżetowej. My nie praktykujemy tego. U nas organizacje przystępują do konkursu i tylko w takim trybie otrzymują dotacje – komentuje zastępca prezydenta do spraw gospodarczych Ewa Pełechata i nie kryje rozczarowania. - Bardzo jestem zawiedziona. Sądzę, że tego typu warunki czy oczekiwania powinny być wyartykułowane znacznie wcześniej zanim miasto przystąpiło do wygaszania tego trwałego zarządu. Odbieram to jako pewne ultimatum, które ma na nas wymóc takie a nie inne postępowanie. Tak naprawdę zdumiona jestem warunkami, jakie stawiają harcerze, bo tak naprawdę na tym terenie prowadzona działalność hufca ograniczała się do wydzierżawiania komercyjnego terenu, który stanowi własność gminy Miasto Kołobrzeg.

O komentarz poprosiliśmy harcmistrzynię Elizę Gilewską, komendantkę Chorągwi Zachodniopomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego:

- To jest dokument położony na stole, który ma jakby rozpocząć formalne negocjacje warunków brzegowych, które będą na końcu tego procesu. Doświadczenia stuletnie naszej organizacji wskazują na to, że jeżeli nie mamy takich twardych wynegocjowanych warunków w dokumencie to potem bardzo różne scenariusze pisze życie i często po prostu zostajemy na lodzie (…) tutaj absolutnie nie mam żadnych ukrytych i utajnionych intencji, natomiast odwołanie było złożone świadomie i z premedytacją po to, żebyśmy sobie dali wzajemnie taki czas na sformalizowanie tego i w momencie, kiedy dojdzie do podpisania tego dokumentu my automatycznie wycofamy się z tego odwołania w sposób formalny.

 

Budynek przy ulicy Frankowskiego

Obecny wygląd Reduty Solnej

Komentarze  
+1 # Vege 2020-12-21 07:37
Wyrzucić ich na zbity pysk. Gdzie idea harcerstwa? Wychodzi na to, że chodzi tylko o kasę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-3 # bellaciao 2020-12-21 07:44
Kiedyś się mówiło "słowo harcerza" , jak się chciało uwiarygodnić swoją wypowiedz. A jak się teraz mówi ???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-5 # yeti 2020-12-21 07:55
Wstyd mi za "harcerzy"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # Antyhejt 2020-12-21 07:58
Za redutę w tej chwili odpowiada kto inny A nie ZHP,więc dlaczego wstawiacie "brzydkie" zdjęcie oczerniajac Hufiec? Teren wokół reduty to wysoka trawa bo jest to teren podmokły A ukazaliscie to jako zaniedbanie!! A muzeum co zrobiło?? Za darmo sobie postawili okręt i za kasę sprzedawali bilety A teraz wszystko bleeee??? Wstyd!!! Dla Was wszystko A dla harcerzy ochlapy?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+10 # Ola 2020-12-21 11:09
Gdyby chodziło o bandycką organizacje to i owszem bo bliższa ciału ale jak chodzi o harcerstwo to nacjonalizm i nie !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+11 # kotek 2020-12-21 22:38
Harcerze nie dajcie się załatwić jak zrobiono z innym stowarzyszeniem, a też mu wiele obiecano i nie dotrzymano.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # kotek 2020-12-22 13:28
Odczepcie się od harcerzy, stowarzyszenie nie jest w stanie wyremontować budynku po wodociągach. Pomyślcie ile jest niepotrzebnych partyjnych etatów, które piastują tumani. Nie niszczmy harcerstwa w Kołobrzegu. By ta organizacja zasłużona m.in. podczas ostatnie wojny mogła działać jak należy, nie morze opierać się tylko w naszych czasach na działalności społecznej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook

Pogoda

Słonecznie

10°C

Kołobrzeg

Słonecznie

Wilgotność: 81%

Wiatr: 22 km/h

  • 25 Lut 2021

    Słonecznie 15°C 7°C

  • 26 Lut 2021

    Przelotne opady 7°C 3°C

Nasze Programy

zebranie na zywo
Rozmowy z widokiem na powiata
Prezydencki kwadrans
kwadrans z historia
chronograf TKK
chronograf TKK
 

Najnowsze wideo

DKF - marzec 2021

Lut 25, 2021 / Artykuły sponsorowane

Prezydencki Kwadrans 23.02.2021r.

Lut 24, 2021 / Prezydencki kwadrans

Rozmowy z widokiem na powiat - 24.02.2021

Lut 24, 2021 / Rozmowy z widokiem na powiat

Kwadrans z historią odc. 50

Lut 24, 2021 / Kwadrans z historią

Rozmowy z widokiem na powiat (wideo)

Lut 24, 2021 / Najnowsze artykuły

Sunrise zostaje w Podczelu (wideo)

Lut 24, 2021 / Miasto