×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Z roku na rok zwiększa się sprzedaż leków a co za tym idzie i ich spożycie. Leki  dostępne bez recepty i suplementy diety stosuje 89 proc. dorosłych Polaków. Najczęściej są to środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz łagodzące objawy przeziębienia lub grypy. Pod względem ilości zażywanych środków przeciwbólowych zajmujemy drugie miejsce w Europie.

Niestety przyjmowanie leków przez pacjentów nie zawsze odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznego ich stosowania. Blisko 40% Polaków nie czyta ulotek dołączonych do leków dostępnych bez recepty. W odpowiedzi na ten problem Stowarzyszenie „Równość na Fali” w ramach udzielonego przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego dotacji realizuje kampanię „Świadome samoleczenie”. Kampania ma zasięg wojewódzki, a jej celem jest wyposażenie mieszkańców województwa zachodniopomorskiego w wiedzę nt. niebezpieczeństw związanych z niekontrolowanym zażywaniem leków bez recepty.
Samoleczeniu towarzyszy błędne przekonanie o braku szkodliwości leków dostępnych bez recepty, w tym leków ziołowych. Pacjenci kuszeni reklamami, w nadziei na poprawę zdrowia, kupują i przyjmują kolejne leki a to prowadzi do wielu niebezpieczeństw. Blisko 40% Polaków nie czyta ulotek dołączonych do leków dostępnych bez recepty. Dane WHO pokazują, iż 50 proc. pacjentów w krajach wysoko uprzemysłowionych nie stosuje się do zaleceń terapeutycznych. Chodzi zarówno o stosowanie leków, jak i zmianę stylu życia, racjonalną dietę, unikanie pewnych używek. Ogólnie badania pokazują, iż w zależności od jednostki chorobowej od 20 do nawet 75 proc. pacjentów nie stosuje się do zaleceń terapeutycznych. Wg. badań CBOS ponad jedna czwarta badanych twierdzi, że zdarzyło im się stosować leki dostępne bez recepty w niewłaściwy sposób – niezgodnie za zaleceniami, np. zwiększając dawkę, używając ich dłużej niż to wskazane, lekceważąc skutki uboczne lub przeciwwskazania, które ich dotyczą – a także przyjmować leki z przyzwyczajenia, choć nie jest to konieczne, oraz wbrew negatywnej opinii lekarza o takim sposobie leczenia.
Skutki, zagrożenia, wskazówki dotyczące zażywania leków można zostały przedstawione na stronie internetowej www.swiadomesamoleczenie.pl oraz na FB - przejdź. Kampania promowana  jest także na plakatach i ulotkach rozprowadzanych na terenie województwa oraz na klipach na kanale youtube - zobacz.
Pamiętajmy, że żaden lek nie jest  pozbawiony działań niepożądanych.  Przyjmowane leków w ilości większej niż zalecana w ulotce, może powodować uzależnienie.  Jeśli zażywasz leki to zrezygnuj z picia alkoholu, by uniknąć nieprzyjemnych a często wręcz groźnych dla zdrowia i życia interakcji.  Pamiętajmy, że ból nie jest chorobą, ale objawem choroby.  Ból bywa sygnałem, że organizm może potrzebować pomocy medycznej. Samodzielne przyjmowanie leków może maskować prawdziwe dolegliwości. 

Wyszukiwarka interakcji leków:
 
Kampania „Leki to nie cukierki”:
 
Kampania „Internet nie leczy”:
 
Kampania „Przyjmuje leki czy bierze”:
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Nasze Programy

Rozmowy z widokiem na powiata
Prezydencki kwadrans
Zdrowie w pigułce
kwadrans z historia
chronograf TKK
chronograf TKK
chronograf TKK
chronograf TKK