×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Marszałek proponuje wsparcie realizacji programów in vitro na Pomorzu Zachodnim. Pomoc mogłaby trafić do par mieszkających w gminach, które w tym roku uruchomią na swoim terenie takie przedsięwzięcia. Na ten cel zarezerwowano już 300 tys. zł. Projekt uchwały skierowano do radnych województwa, jeszcze przed wakacjami powinien się nim zająć Sejmik.

 
 
 
- Wiemy, że zachodniopomorskie samorządy szykują się do wdrożenia programu in vitro. Słyszymy m.in. o działaniach w Koszalinie czy Szczecinku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym chcemy finansowo wspomóc te starania, tym bardziej, że procedury związane z certyfikowaniem przedsięwzięcia należą do czasochłonnych i nie są proste. Wybrany na tym etapie przez nas wariant wsparcia pozwoli, w przypadku startu programu, przekazać zainteresowanym samorządom środki sprawnie i skutecznie - przyznaje zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.
Niepłodność to narastający problem zdrowotny i społeczny, którego skala systematycznie wzrasta, obejmując coraz większą część populacji. Zwiększenie dostępności do zaawansowanych metod leczenia niepłodności stanowi istotne i ważne działanie nie tylko zdrowotne, ale i społeczne. To główne powody opracowania dokumentu „Pomoc finansowa dla jednostek samorządu terytorialnego z obszaru województwa zachodniopomorskiego z przeznaczeniem na dofinansowanie programów polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro)”, który 23 kwietnia 2018 r. przyjął Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.
Województwo Zachodniopomorskiego chce jeszcze w 2018 r. zaproponować zachodniopomorskim samorządom kwotę 300 tys. złotych, a o środki mogły by się starać te gminy, które pomyślnie przejdą proces certyfikacji oraz uruchomią program in vitro na swoim terenie. Dokument został skierowany pod obrady Sejmiku Województwa.


Przypomnijmy, w 2012 roku SLD w Kołobrzegu wraz z przybocznymi środowiskami lobbowało za wspieraniem metody in vitro z kasy samorządu, pod obrady Rady Miasta trafił projekt uchwały o dofnansowaniu zabiegów in vitro w kwocie 3 tysięcy złotych. Projekt "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Kołobrzeg w latach 2013 - 2014"  trafił na XXIV sesję Rady Miasta, jednak za sprawą wniosku radnego Artura Mikołajka uchwałę wycofano z porządku obrad.


Photo by rawpixel.com on Unsplash
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Nasze Programy

Rozmowy z widokiem na powiata
Prezydencki kwadrans
Zdrowie w pigułce
kwadrans z historia
chronograf TKK
chronograf TKK
chronograf TKK
chronograf TKK