×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Wystawa "Dzieje Kołobrzegu" ma już 12 lat. W najbliższy weekend będziemy mogli przekonać się jak wygląda po miesiącach pracy muzealników, po rewitalizacji i powiększeniu ilości prezentowanych zbiorów. Część wystawy została rozbudowana o okres Twierdzy Kołobrzeg, ze szczególnym uwzględnieniem roku 1807 i walk o miasto z udziałem żołnierzy 1 Pułku Piechoty księcia Antoniego Sułkowskiego.
Pierwsza wystawa pt. „Dzieje Kołobrzegu” została otwarta już w 1970 roku na parterze Kamienicy Kupieckiej. W związku z pozyskaniem nowego obiektu, w czerwcu 1977 roku w piwnicy Pałacu Braunschweigów otwarta została wystawa stała „Dzieje Kołobrzegu”. Jak pisze Barbara Zabel w „Dziejach Kołobrzegu”, została ona zamknięta we wrześniu tego samego roku. Niestety, nie było miejsca na urządzenie kompleksowej wystawy. Pozostało jednak postanowienie, że takowa powstać powinna. „Postanowienie to stało się niejako obowiązkiem, kiedy od 1986 roku rozpoczęły się na terenie miasta lokacyjnego archeologiczne prace ratowniczo-konserwatorskie związane z budową tzw. „kołobrzeskiej starówki”. Pracami kierował p. doc. dr hab. Marian Rębkowski” – pisze Barbara Zabel.
 
Przez lata brakowało pieniędzy na remont zabytkowych piwnic. Gdy środki się znalazły, planowano dokonać otwarcia wystawy na rok 2000. Zabrakło jednak czasu. Prace musiały być bardziej gruntowne. Ustalono, że wystawa uświetni obchody 40-lecia powojennego muzealnictwa w Kołobrzegu. Autorami wystawy „Dzieje Kołobrzegu” są: Barbara Zabel, artysta plastyk Jan Tężycki, Krzysztof Plewako (wykonanie makiet), prof. Marian Rębkowski. Otwarcie nastąpiło 9 maja 2003 roku.
 
W tym roku, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu poczyniło daleko idące starania, aby wystawę zmodernizować i powiększyć. Dzięki powiększonej dotacji i staraniom starosty Tomasza Tamborskiego, możliwe było przystąpienie do opracowania założeń merytorycznych. Projekt nabrał tempa w związku z obchodzoną w tym roku 210 rocznicą walk o Twierdzę Kołobrzeg w ramach jej oblężenia przez wojska napoleońskie w 1807 roku. Wsparcia finansowego udzielił muzeum prezydent Janusz Gromek. Dzięki temu możliwe jest ujednolicenie średniowiecznej i nowożytnej części wystawy, wkomponowanie nowej treści i eksponowanie nowych, unikatowych zabytków. Autorem koncepcji jest dr Robert Dziemba. Tak powstała nowa nazwa dla oddziału Muzeum Oręża Polskiego – Muzeum Miasta Kołobrzeg, gdyż ekspozycja ta jest największym nagromadzeniem zabytków związanych z historią miasta nad Parsętą, jednocześnie kompleksowo omawia wydarzenia od czasów najstarszych, po 1945 rok. W przyszłym roku, jeśli uda się znaleźć środki finansowe, Muzeum będzie starać się o dalsze powiększenie wystawy, o okres po 1945 roku.
 
Dzięki wsparciu członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego – Anny Mieczkowskiej, w dniach 1-2 lipca na Skwerze 750-lecia odbędzie się Colberg Festival, nowa impreza, łącząca elementy historyczne i kulinarne. 2 lipca, zwiedzanie Muzeum Miasta Kołobrzeg będzie bezpłatne, zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Na skwerze, muzeum wraz z partnerami przygotowało wiele atrakcji. Będzie sprzęt wojskowy, historyczna broń, atrakcje dla dzieci, a ze swoimi produktami pokażą się największe browary z naszego regionu.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.informacje.kolobrzeg.pl/images/2016/nowawystawamuzeum

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn