×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Do osobliwości przyrodniczych Powiatu Kołobrzeskiego zaliczyć należy kolejny rezerwat przyrody - Wydmy białe i szare między Dźwirzynem, a Grzybowem. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie zarządzeniem z 21 czerwca 2017 roku uznał wydmy za rezerwat przyrody. Zarządzenie w tej sprawie wejdzie w życie 7 lipca 2017 r. 
Obszar rezerwatu o powierzchni 14,20 ha położony jest w gminie Kołobrzeg. Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie typowych zbiorowisk roślinnych wydmy białej, takich jak zespół piaskownicy zwyczajnej i wydmuchrzycy piaskowej Elymo-Ammophilietum arenarie reprezentujący naturowe siedlisko 2120-1 oraz wydmy szarej takich jak zespół psammofilnej murawy z kocankami i jasieńcem Helichryso-Jasionetum litoralis reprezentujący priorytetowe siedlisko naturowe *2130-1 wraz z licznymi populacjami rzadkich i chronionych gatunków roślin.
 
Ten naturalnie kształtujący się odcinek wydm stanowi reprezentację typowych, choć już rzadkich dla Pomorza Zachodniego, układów roślinności tworzących się wydm białych przechodzących w wydmy szare i zawydmowy charakter zadrzewienia sosnowego, w niektórych miejscach o charakterze nadmorskiego boru bażynowego. Wydmy szare w miejscach stykających się z wydmą białą pokryte są poduchami bażyny czarnej Empetrum nigrum, która w miejscach dużego nasłonecznienia i skrajnych warunków przybiera charakterystyczną formę morfologiczną charakterystyczną dla atlantyckich wrzosowisk bażynowych. Warte wspomnienia jest liczne występowanie na tym wydmowym odcinku 3 gatunków gruszyczek Pyrola sp., tajęży jednostronnej Goodyera repens, widłaka goździstego Lycopodium clavatum, korzeniówek Monotropa hypopitys, chrobotków Cladonia sp. i innych gatunków typowych dla dobrze zachowanych siedlisk wydmowych.
 
Do tej pory na terenie województw zachodniopomorskiego wydmy białe i wydmy szare podlegały ochronie obszarowej jedynie w granicach Wolińskiego Parku Narodowego i przedmiotowej w obszarach Natura 2000. Uznanie obiektu za rezerwat stanowi bardzo ważne uzupełnienie sieci zachodniopomorskich rezerwatów o zachowany w stanie naturalnym, okazały fragment wydmy białej i wydmy szarej z typowymi zbiorowiskami roślinnymi.


Informacja pochodzi ze strony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Ochrony Środowiska w Szczecinie
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn