Dziewięć placówek skorzysta ze środków Urzędu Marszałkowskiego oraz funduszy PFRON. Pomoc wykorzystają na częściowe pokrycie kosztów działalności bieżącej oraz na zadania inwestycyjne. W piątek podpisano umowę o dofinansowanie z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Kołobrzegu.

W imieniu władz samorządu województwa dokument parafowała Anna Bańkowska. Kołobrzeskie koło PSONI prowadzi placówkę ZAZ w zakresie krawiectwa, ogrodnictwa, poligrafii, a przede wszystkim gastronomii, którą nieustannie rozwija. Specjalizuje się właśnie w przygotowywaniu smacznych, domowych obiadów. Dodatkowo posiada pięć sal, w tym trzy klimatyzowane, przystosowane do organizacji wesel, komunii i szkoleń. Zatrudnia 69 osób, z czego 50 osoby z niepełnosprawnością. W wyniku podpisanej umowy placówka otrzymała 410 tys. zł.

– ZAZ to miejsce wyjątkowe. To nie tylko miejsce kojarzone z pracą czy etatem. To przede wszystkim miejsce terapii i rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnością. W ostatnim czasie placówki przeszły wiele pozytywnych zmian. Było to możliwe dzięki pomocy samorządu województwa, a także środkom unijnym Regionalnego Programu Operacyjnego – podkreśliła członek Zarządu Województwa Anna Bańkowska.

W 2021 roku Urząd Marszałkowski przeznaczy dla ZAZ-ów ponad 20 mln zł. Blisko 4 mln zł pochodzi z budżetu województwa, a 16,3 mln zł to fundusze PFRON będące w dyspozycji władz samorządu województwa.

Pierwsze z wymienionych środków zostały na początku stycznia przyznane dziewięciu zachodniopomorskich placówkom. Kołobrzeg to jedno z miejsc, gdzie trafiła pomoc. Ze wsparcia skorzystają także:

1/ ZAZ „Centralna Kuchnia” Stargard prowadzony przez PSONI Koło Stargard – 480 tys. zł;

2/ ZAZ Goleniów prowadzony przez Gminę Goleniów – 670 tys. zł;

3/ MZAZ Dobra prowadzony przez PSONI Koło Szczecin – 850 tys. zł;

4/ ZAZ Kamień Pomorski prowadzony przez PSONI Koło Kamień Pomorski – 320 tys. zł;

5/ ZAZ Juchowo prowadzony przez Fundację im. Stanisława Karłowskiego – 314,2 tys. zł;

6/ ZAZ „Szansa” Choszczno prowadzony przez Gminę Choszczno – 260 tys. zł;

7/ ZAZ Gryfino prowadzony przez Powiat Gryfiński – 200 tys. zł;

8/ ZAZ Wałcz prowadzony przez Powiat Wałecki – 382 tys. zł.

Zakłady Aktywności Zawodowej na Pomorzu Zachodnim świadczą m.in. usługi krawieckie, gastronomiczne, poligraficzne, pralnicze, ogrodnicze, stolarskie, przetwórcze, piekarnicze, meblarskie, samochodowe czy rękodzielnicze. Zatrudniają ponad 800 osób. Prawie 700 z nich to osoby o znacznym lub umiarkowanym stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe czy chorobę psychiczną. Największe placówki znajdują się w Dobrej koło Szczecina oraz w Goleniowie.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook

Pogoda

Pochmurno

5°C

Kołobrzeg

Pochmurno

Wilgotność: 90%

Wiatr: 21 km/h

  • 26 Lut 2021

    Breezy 7°C 3°C

  • 27 Lut 2021

    Słonecznie 5°C 2°C

Nasze Programy

zebranie na zywo
Rozmowy z widokiem na powiata
Prezydencki kwadrans
kwadrans z historia
chronograf TKK
chronograf TKK
 

Najnowsze wideo

Zebranie na żywo - 25.02.2021r

Lut 25, 2021 / Zebranie na żywo

Kładka do poprawienia

Lut 25, 2021 / Miasto

DKF - marzec 2021

Lut 25, 2021 / Artykuły sponsorowane

Prezydencki Kwadrans 23.02.2021r.

Lut 24, 2021 / Prezydencki kwadrans

Rozmowy z widokiem na powiat - 24.02.2021

Lut 24, 2021 / Rozmowy z widokiem na powiat

Kwadrans z historią odc. 50

Lut 24, 2021 / Kwadrans z historią