Od września na liście refundacyjnej znajdzie się ok. 4 tys. leków. Wśród nich – najdroższy lek w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni.

Rdzeniowy zanik mięśni to rzadkie, genetycznie uwarunkowane schorzenie nerwowo-mięśniowe. które wywołuje postępujące upośledzenie mięśni szkieletowych, a w ciężkich przypadkach prowadzącym do śmierci.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, od 1 września na liście refundacyjnej znajdzie się najdroższy lek w leczeniu tej choroby, Zolgensma.

W Polsce leczenie rdzeniowego zaniku mięśni jest od 2019 roku finansowane z publicznych środków i jako pierwszy kraj w Europie wprowadziliśmy powszechne badania przesiewowe. Od kwietnia 2021 roku do lipca 2022 r. przebadano prawie 282 tys. noworodków. U 38 zdiagnozowano SMA. Tylko wprowadzone leczenie daje szansę  dla nowonarodzonych dzieci na prawidłowy rozwój. 

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Nasze Programy

Rozmowy z widokiem na powiata
Prezydencki kwadrans
Zdrowie w pigułce
kwadrans z historia
chronograf TKK
chronograf TKK
chronograf TKK
chronograf TKK
 

Najnowsze wideo