Za nami kolejna debata poświęcona bezpieczeństwu seniorów. W spotkaniu brali udział kołobrzescy przedstawiciele policji, straży pożarnej, Grupy Ratowniczej PARAMEDIC, Centrum Usług Społecznych, urząd miasta i przede wszystkim seniorzy. 

Debata miała na celu podwyższenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, uświadomienie ilości i charakterystyki zagrożeń oraz wskazanie właściwych postaw postępowania, by nie paść ofiarą przestępców. 

Debata społeczna to forma omówienia ze społeczeństwem zagadnień i problemów, które wpływają na jego bezpieczeństwo. Służy przede wszystkim ustaleniu faktów, sformułowaniu  problemów i poszukiwaniu rozwiązań. Celem debaty jest przyjęcie wspólnego punktu widzenia. Takie spotkanie zostało zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Kołobrzegu w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Kołobrzegu. Uczestnikami debaty byli podopieczni klubów Seniora I i II z Kołobrzegu oraz Kołobrzeskiego Dziennego Domu Pomocy dla Seniorów. Na debacie obecni byli m.in. Komendant Powiatowy Policji w Kołobrzegu insp. Dariusz Hoc i I Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Kołobrzegu mł. insp. Krzysztof Rosiak, Dyrektor CUS w Kołobrzegu Pani Beata Augustyn, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych UM w Kołobrzeg Pani Iwona Rogulska, Kierownik Zespołu ds. Organizowania Usług Społecznych CUS w Kołobrzegu Pani Teresa Gębczyńska, Kierownik Ośrodka Wsparcia Aktywny Senior Pani Elżbieta Sikora, Starszy Inspektor Sztabowy KP PSP w Kołobrzegu asp. Magdalena Czekalska, Starszy Technik Sztabowy KP PSP w Kołobrzegu st. ogn. Adrian Wojciechowski, Przedstawiciele Stowarzyszenia Grupa Ratownicza PARAMEDIC, Mateusz Giec i Remigiusz Jankowski.

Obszary tematyczne spotkania dotyczyły bezpieczeństwa w powiecie kołobrzeskim, ale szczególnie bezpieczeństwa osób starszych i charakterystyki występujących zagrożeń. Policjanci omawiali zdarzenia przestępcze, motywy i działanie sprawców oraz wskazywali jak się przed nimi ustrzec. Na debacie zwrócono szczególną uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, głównie postępowanie przy przejściach dla pieszych, obowiązkach rowerzystów i roli odblasków w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. Strażacy zwracali uwagę na korzystanie z urządzeń elektrycznych w domu oraz zachęcali do korzystania z czujek dymu i czadu. Przedstawiciele grupy PARAMEDIC wskazali zebranym jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie oraz jak rozpoznać udar i kiedy wzywać pomoc. Seniorzy dowiedzieli się też o narzędziu pomagającym w diagnozie aktualnych zagrożeń czyli Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz o aplikacji Moja Komenda ułatwiającej kontakt z dzielnicowym.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Seniorzy zabierali głos, wskazywali na własnych przykładach jak ważna jest wiedza z zakresu bezpieczeństwa. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że cele debaty zostały osiągnięte, ale kolejne spotkania są potrzebne, by utrwalać zdobytą wiedzę.

debata 6

debata 5

debata 3

debata 2

debata 1

Komentarze  
+3 # Kg 2023-07-04 11:48
A gdzie Panowie dzielnicowi? To oni powinni utrzymywac kontakt z mieszkancami a to była dobra okazja do tego aby się chociaż przedstawili i pokazali na żywo seniorom z ich dzielnic.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Zkl 2023-07-04 12:41
No i "Dyzma" będzie miał kilka kartek, notatek, sprawozdań dokumentów do wykazania w statystykach i to był główny jego cel.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn