W poniedziałek w Skansenie Morskim odbyła się konferencja prasowa dotycząca nowego eksponatu znajdującego się w Skansenie Morskim – kabiny asekuracyjnej „Ania”, znacznie zwiększającej bezpieczeństwo akcji nurkowych.

50 lat temu, w sierpniu 1973 r., została zorganizowana Polska wyprawa na wrak zatopionego podczas II wojny światowej niemieckiego okrętu "Wilhelm Gustloff". W wyprawie zorganizowanej przez Gdański Klub Płetwonurków "Rekin" wzięło udział rekordowo 22 nurków - jest to do dziś niepobity w Polsce rekord. Podczas ekspedycji używany był różnego rodzaju polski sprzęt nurkowy m.in. kabina asekuracyjna "Ania".

Dane techniczne kabiny "Ania":

Wymiary - wysokość: 285 cm, szerokość: 190 cm, długość: 204 cm.

Kabina wykonana jest z żywicy polimal 109, zbrojonej sześcioma warstwami tkaniny z włókna szklanego. Konstrukcja nośna jest spawana z rur cienkościennych o średnicy 50 mm. Obciążniki denne wykonane zostały ze stalowych skrzyń wypełnionych gąskami żeliwnymi o wadze 25 kg. każda. Skrzynie połączono z kabiną linami stalowymi. Waga samej kabiny to 220 kg, waga obciążników to 2.000 kg, natomiast waga wyposażenia to 1.100 kg

Na wyposażenie składało się: 14 butli 40 l ze sprężonym do 150 at. powietrzem, umieszczonych w dwóch rzędach wzdłuż boków kabiny, mikrofono-głośnik do łączności podwodnej ze statkiem-bazą, lampa wewnętrzna oświetlająca 12 V/25 W, głębokościomierz, zegar mierzący czas, zapasowe aparaty i narzędzia. Kabina mieści na stojąco 3–4 nurków.

Więcej w materiale wideo.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn