×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Zorganizowana grupa przestępcza zajmującą się wprowadzaniem na obszar Polski produktu ropopochodnego z terenu Niemiec oraz Belgii została rozbita przez funkcjonariuszy zachodniopomorskiej i lubuskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Strata Skarbu Państwa wynoszą prawie 26 mln zl.


 
Dzięki współpracy pracowników Urzędu Celno – Skarbowego w Szczecinie, Urzędu Celno – Skarbowego w Gorzowie Wlkp. oraz Centralnego Biura Śledczego Policji w Gorzowie ustalono, iż od lutego 2015 r. do lutego 2016 r. funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza zajmującą się wprowadzaniem na obszar Polski produktu ropopochodnego (oleju smarowego) z terenu Niemiec oraz Belgii. Aby uniknąć konieczności zapłaty podatku VAT i akcyzy, formalnie produkt dostarczany był do innych krajów unijnych. W rzeczywistości jednak dystrybuował go do wielu stacji paliw, gdzie był wykorzystywany jako olej napędowy i pod tą nazwą sprzedawany do odbiorców detalicznych. Proceder polegał zatem na legalizowaniu i przeklasyfikowaniu na fakturach produktu ropopochodnego innego niż olej napędowy, aby jako olej napędowy mógł trafić na rynek.
 
Zebrany w śledztwie materiał dowodowy potwierdził, że wymieniona zorganizowana grupa przestępcza w opisanym wyżej celu utworzyła kilkanaście podmiotów gospodarczych (także poza granicami kraju) powiązanych ze sobą kapitałowo i osobowo, które wykorzystywane były do nabywania, sprowadzania, transportu i sprzedaży - otrzymywanego przez sprawców produktu.
 
W oparciu o zabezpieczoną dokumentację podatkową ustalono uszczuplenia podatkowe na szkodę Skarbu Państwa (podatek akcyzowy, opłata paliwowa, podatek VAT) w kwocie nie mniejszej niż 25.951.213,35 zł.
 
Sprawa ma charakter rozwojowy rozwojowa i prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn