×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Ponad milion złotych trafi na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach Pomorza Zachodniego. Dziś w Urzędzie Miasta podpisano cztery umowy na dofinansowanie zabytków.

Skala potrzeb opieki nad zabytkami Pomorza Zachodniego jest ogromna. Pokazuje to liczba wniosków, jaka wpłynęła w tym roku do Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. - Wpłynęły 134 wnioski, Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego potrzebowałby do ich realizacji prawie 7 milionów złotych - mówi Anna Mieczkowska. A na dofinansowanie zabytków samorząd województwa przeznaczył w tym roku 1 150 000 tysięcy złotych. Wsparcie finansowe otrzyma 60 działań przy zabytkach.
Wśród beneficjentów znalazła się gmina Kołobrzeg, która dotację 30 tysięcy złotych przeznaczy na prace konserwatorskie zabezpieczające zabytkową Basztę przy ul. Wąskiej. - Każda złotówka z zewnątrz to radość dla samorzadu - powiedział prezydent Janusz Gromek. 
Ponad 30 tysięcy złotych otrzymał pan Janusz Mazur, który od 7 lat odbudowuje XIX-wieczny Pałac w Lubiechowie w gminie Karlino, który tak rozpoczął swoją przygodę z reanimacją ruin: - Wpisałem w Allegro "zameczek w okolicy Kołobrzegu", wyskoczyło mi 2500 zameczków, tyle że błyskawicznych i jedna jedyna nieruchomość. Pomyślałem, że nie widziałem nigdy takiego zamku, zadzwoniłem, okazało się, że to 30 kilometrów od Kołobrzegu, pojechałem tam i od razu pokochałem to miejsce. Jest jedyny w swoim rodzaju w naszym województwie, podobne budowle spotkać można tylko w Kotlinie Jeleniogórskiej. Odbudowie ruin kibicuje cała gmina, w przyszłości ma tu powstać dom pomocy społecznej. - Kończymy wykonywać elewację, mamy już wewnątrz prąd, instalację p.poż., wkrótce wykonamy tynki. Pomału, ale do celu - dodaje pan Janusz Mazur.
Do celu dążą też państwo Halina i Kazimierz Gałązka, którzy otrzymali 20 tysięcy złotych na prace przy dworze w stylu eklektycznym z elementami secesji w Słowieńsku koło Sławoborza. - To pałac z 1910 roku, nie jest stary, ale bardzo zniszczony. Odbudowane już są stropy, zrobiony jest dach z lukarnami, pokryty karpiówką. Odbudowany jest też taras, kończymy elewację, pomału pchamy to do przodu - opowiadał Kazimierz Gałązka.
Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wspiera też zabytki sakralne. Kolejnym beneficjentem została Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP, która wnioskowała o dotację na remont kościółka w Budzistowie i otrzymała 15 tysięcy złotych. Proboszcz Jerzy Chęciński wymienił zakres najbliższych prac: - Odniowienie całej elewacji zewnętrznej, skucie wewnętrznych tynków, osuszenie, i ponowne otynkowanie, wymiana stolarki okien witrażowych, instalacja elektryczna, nagłośnienie, remont wieżyczki tego zabytkowego kościoła. Prace konserwatorskie i restauratorskie w XV-wiecznym kościele św. Jana Chrzciciela w Budzistowie ruszą już w połowie lipca.


[hdvs videoid=3652]
 
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook