×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

W 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, delegacja Muzeum Oręża Polskiego oraz zachodniopomorskiego środowiska odtwórstwa historycznego złożyła kwiaty przy pomniku żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w miejscowości Sandau nad Łabą. Miejsce to wieńczyło szlak bojowy 14. pułku 6. Dywizji Piechoty, tej samej, która na początku marca 1945 r. jako pierwsza rodzima jednostka rozpoczęła bój o Kołobrzeg.


Wyjazd przedstawicieli MOP, Fundacji Rozwoju Regionalnego BIELIK, Towarzystwa Przyjaciół MOP i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej REGA z Trzebiatowa to element szerokiego projektu związanego z upamiętnianiem miejsc chwały oręża polskiego. Warto podkreślić, że wizyta nad Łabą w Dniu Zwycięstwa to pierwsza tego typu inicjatywa podjęta w naszym kraju.
Walki w rejonie Havelberg-Sandau trwały od połowy kwietnia do pierwszych dni maja 1945 r. Na obszarze tym doszło do spotkania czołówki prowadzącej działania na północ od Berlina 1. Armii Wojska Polskiego z nacierającymi z zachodu pododdziałami amerykańskiej 9. Armii. Obie strony nawiązały kontakt w Sandau 3 maja 1945 r. Data ta została również upamiętniona na monumencie.

info i foto: MOP Kołobrzeg
Komentarze  
0 # Zulu Gula 2019-05-12 16:26
Mówią w niewierze młodsze bracia
Mówi Kroczynskie mówi Odstrasz
To jednak polska historię wywraca

Że niby jeden żyd FeSStung wyzwolil
A dziś ustawa 447 jakoby zniewolił
Dać chłopcom trza lasy tako kamienice
Co byśmy my goje godność odzyskali
W oczetach diaspory i rycerskie lice :o
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn