Anna Mieczkowska wystąpiła z pismem do NFZ, w którym prosi o wskazanie mieszkańcom pozostającym bez lekarza rodzinnego o wskazanie zakładu opieki zdrowotnej, który będzie świadczył dla nich tą usługę. Zwraca się również do kołobrzeskich lekarzy POZ z prośbą, aby przyjmowali kolejnych pacjentów, jeżeli nie mają wypełnionych limitów narzuconych przez NFZ.

Po doniesieniach medialnych o problemach z dostępnością lekarzy pierwszego kontaktu, otrzymaliśmy od rzecznika prasowego prezydenta pismo:

W związku z opisywanym przez kołobrzeskie media problemem mieszkańców dotyczącym dostępności lekarzy świadczących usługi podstawowej opieki zdrowotnej, pani Prezydent podjęła działania w tym temacie.

Przede wszystkim sprawdziliśmy dostępne dane. W Kołobrzegu jest 27 lekarzy świadczących usługi POZ. Statystycznie - dla takiej liczby mieszkańców jaką ma Kołobrzeg i dla zapewnienia właściwej opieki wystarczyłoby ich 22 (biorąc pod uwagę limity pacjentów przyjęte przez NFZ). Mamy jednak świadomość, że z kołobrzeskich lekarzy rodzinnych korzystają także mieszkańcy okolicznych gmin. Należy zauważyć, że limity osób objętych opieką przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej wynoszą 2 500 pacjentów, a za zgodą dyrektora Oddziału może to być aż 2 750 osób. Jednakże lekarze rodzinni znając pacjentów i nakład pracy, jaki należy włożyć w rzetelne i uczciwe leczenie ich schorzeń przyjmują do siebie mniejszą liczbę pacjentów, niż wynika to z przepisów. Problem związany z rzeczywistym brakiem lekarzy rodzinnych został także zauważony na terenie całego kraju. W Regionalnym Szpitalu w Kołobrzegu staż w zakresie medycyny rodzinnej odbywa obecnie 4 lekarzy rezydentów.

Pani Prezydent wystąpiła z pismem do NFZ. Zapytanie dotyczy statystyki - ilu mieszkańców miasta korzysta z kołobrzeskich POZ, a ilu pozostaje bez swojego lekarza rodzinnego. Ilu mieszkańców Gminy Kołobrzeg korzysta z usług kołobrzeskich lekarzy. Dodatkowo zgodnie z przepisami, wprowadzonymi od 1.09.2020 r. (Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią Covid 19 oraz po jej ustaniu z dnia 14.08.2020) prosimy o wskazanie tym mieszkańcom którzy nie mają lekarza rodzinnego właściwego POZ, który będzie świadczył dla nich tą usługę.

Pani Prezydent zwróciła się także z pismem do kołobrzeskich lekarzy POZ z prośbą o to, aby przyjmowali kolejnych pacjentów, jeżeli nie mają wypełnionych limitów narzuconych przez NFZ.

Po otrzymaniu odpowiedzi od NFZ będziemy mogli zaplanować kolejne działania w tej sprawie.

Komentarze  
+6 # Antoni 2021-01-13 11:24
Wczoraj jechaliśmy autobusem KM. Na 20 pasażerów 8 miało prawidłowo maseczki, 2 osoby z maseczkami pod brodą a pozostałość bez maseczek. Na ulicach i w sklepach większość nie nosi maseczek lub maseczki pod brodą. Żadnej kontroli w mieście nie widać! Pandemia minęła i już nie będzie zakażeń a naiwni noszą maseczki! Czyżby to była prawda Pani Prezydent?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # Zenek 2021-01-14 16:24
Spróbuj zwrócić uwagę, że obowiązują maseczki, to ciebie zwyzywają.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # maseczki 2021-01-14 09:19
Ile razy idę ulicą i widzę osoby bez maseczki to zawsze są to osoby mówiące w j. rosyjskim. Dlaczego pracujący u nas obcokrajowcy nie respektują polskich przepisów? A jest ich w Kołobrzegu bardzo dużo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+8 # slaetra 2021-01-14 18:06
Maseczka na brodzie lub na uchu i papieros w ustach. Częsty widok. Większość z tych osób faktycznie mówi po rosyjsku lub w jakimś podobnym języku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook

Nasze Programy

zebranie na zywo
Rozmowy z widokiem na powiata
Prezydencki kwadrans
kwadrans z historia
chronograf TKK
chronograf TKK
 

Najnowsze wideo