×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 70.

Wystawę plenerową Muzeum Oręża Polskiego wzbogacono o nowe eksponaty. Ze Szczecina przewieziono dwa schrony z czasów II wojny światowej.  Schrony, potocznym zwane bunkrami, to zakryte obiekty fortyfikacyjne przeznaczone do prowadzenia ognia, obserwacji, kierowania walką, ochrony żołnierzy oraz bojowego sprzętu technicznego przed oddziaływaniem środków rażenia przeciwnika. Budowane zazwyczaj z żelbetu, a w razie konieczności także z innych dostępnych materiałów takich jak cegły, ziemia,drewno, kamienie.
Przewiezione do naszego Muzeum ukrycia z czasów II wojny światowej to schrony przeciwodłamkowe "einmannbunker" (bunkry jednoosobowe, czasami nazywane dzwonami od kształtu korpusu). Jest ich jeszcze trochę w okolicach np. Szczecina, Polic, Oświęcimia, Wadowic. Celem takich bunkrów była ochrona podczas bombardowania. Ukryty w nim człowiek chroniony był przed odłamkami bomb lub pocisków. Otwory widokowe dookoła ściany zapewniały schowanemu prawie 360 stopniowy kąt widzenia okolicy. Obiekty zmontowane są z kilku części skręconych śrubami, a ich waga to 4-5 ton (każdy).
Schrony znaleziono w Szczecinie na terenie dawnej Fabryki Kabli. Obecnie prowadzone są tam prace ziemne, podczas których Inwestor zdecydował się przekazać oba bunkry na rzecz naszych zbiorów.

[hdvs videoid=2227]

 
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook