W związku z odejściem na wieczną wartę generała broni śp. Waldemara Skrzypczaka, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przygotowało wystawę upamiętniającą tego kołobrzeżanina, żołnierza, znanego i cenionego dowódcę. 

21 lipca 2025 roku na wieczną wartę odszedł generał broni śp. Waldemar Skrzypczak – wybitny żołnierz, obywatel i wielki przyjaciel Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Choć urodził się w Szczecinie, to właśnie z Kołobrzegiem łączyły go szczególne więzi. Mieszkał tu, a w latach 1991-1993 dowodził 32. Pułkiem Zmechanizowanym. Z Kołobrzegiem związana była i wciąż jest część jego rodziny. Pomimo żołnierskiej służby, która wielokrotnie przenosiła go w różne rejony kraju i świata, generał Skrzypczak zawsze pamiętał o Kołobrzegu. Nawet gdy został generałem i pełnił ważne funkcje w Wojsku Polskim, nie zapominał o swoim mieście. Pamiętał także o naszym Muzeum, do którego przekazał dwa swoje mundury z okresu dowodzenia polskim kontynentem w Iraku oraz inne cenne pamiątki. To również dzięki jego osobistemu zaangażowaniu do naszych zbiorów trafiła historyczna broń z Iraku, znaleziona na jednym z irackich pobojowisk i przeznaczona do zniszczenia. Na jednym z egzemplarzy widoczne są numery seryjne broni, zapisane cyframi używanymi w krajach arabskich. Wystawa powstała ku pamięci tego ważnego dla Polski oficera, który zawsze stawał w obronie żołnierzy. Tą wystawą muzeum chce przypomnieć znaczący związek śp. generała Skrzypczaka z Kołobrzegiem, ale także wskazać ogromne zasługi dla kraju oraz, o czym mało kto wie, polskiego muzealnictwa.

Na wystawie prezentowane są, po raz pierwszy publicznie, liczne artefakty, w tym broń, które dzięki śp. generałowi Waldemarowi Skrzypczakowi trafiły z Iraku do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu:

- umundurowanie polowe (kurtka, spodnie, kapelusz oraz obuwie), w którym Generał dowodził Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe w Iraku,

- proporzec pamiątkowy w barwach Iraku,

- proporzec wojsk lądowych,

- makata pamiątkowa z wyszytym napisem Operation Iraq Freedom 2008-2009, 

- 9 mm pistolet maszynowy Sterling wz. MK 4 (L2A8),

- 8 mm krótki karabin G.R. Enfield SULE III prod. 1918 r. wz.MK III UK,

- 8 mm karabin G.R. Enfield wz. M 1917 (PATTERN 17) UK,

- 8 mm krótki karabin G.R. Enfield E.L.A III 1110 prod 1916 r wz.MK III UK,

- 9 mm rewolwer Smith&Wesson Springfweld, 38s8cW, Special CYG model Military§Police.

Waldemar Henryk Skrzypczak – generał broni Sił Zbrojnych RP, oficer dyplomowany wojsk pancernych – urodził się 19 stycznia 1956 w Szczecinie.  Dorastał w Kołobrzegu, gdzie jego ojciec służył w 32. Pułku Zmechanizowanym. W 1976 roku rozpoczął służbę wojskową jako podchorąży w Siłach Zbrojnych PRL. Dowodził 32. Pułkiem Zmechanizowanym, 16. Dywizją Zmechanizowaną, 11. Dywizją Kawalerii Pancernej oraz Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe. W latach 2006–2009 był dowódcą Wojsk Lądowych. W 2009 roku podał się do dymisji w proteście przeciwko sposobowi zarządzania Siłami Zbrojnymi przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Od 2011 roku pełnił funkcję doradcy ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, a w latach 2012–2013 podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Po odejściu z wojska udzielał się w mediach jako ekspert ds. wojskowych. Prowadził też blog, na którym komentował bieżącą sytuację w polskiej armii. Wystąpił również w teledysku do utworu Uprising szwedzkiej grupy metalowej Sabaton, gdzie wcielił się w postać Antoniego Chruściela, jednego z dowódców powstania warszawskiego.

Misja w Iraku

29 listopada 2004 roku generał Skrzypczak został mianowany na dowódcę Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe (w ramach IV zmiany PKW Irak). Na początku 2005 roku wyruszył ze swoimi żołnierzami do Iraku, gdzie dzięki stosowaniu taktyki ofensywnej zminimalizował liczbę ataków ze strony rebeliantów. Podczas misji korzystał nie tylko z pomocy wojsk Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe, ale pomagała mu także armia iracka – nawiązał współpracę z 3. Brygadą 5. Dywizji Irackiej. Latem 2005 roku generał wraz ze swoją dywizją wrócił do Polski. Był pierwszym polskim dowódcą, który zakończył misję w Iraku bez strat bojowych. Za swoje działania został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. To dzięki zaangażowaniu i determinacji generała Waldemara Skrzypczaka z Iraku do Polski trafił pojazd na podwoziu czołgu M4 Sherman. Dokładnie jest to amerykański niszczyciel czołgów z czasów II wojny światowej o nazwie M36B1 Jackson. Generał wypatrzył go na jednym z pobojowisk wojny irańsko-irackiej (prowadzonej w latach 1980–1988). Oficjalnie 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu otrzymała go w darze od władz irackich w nagrodę za dobrą służbę. Całą operację sprowadzenia pojazdu do Polski osobiście też nadzorował. Czołg został odrestaurowany przez mechaników 11. Dywizji w Żaganiu i pomalowany w barwy 2. Pułku Pancernego wchodzącego w skład 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Dziś można go podziwiać na Skwerze Czołgisty przy ul. Żarskiej w Żaganiu, który powstał również z jego inicjatywy. Obecnie znajdują się tam czołgi: T-34, T-55, T-72 oraz pomnik generała Maczka i przywieziony z Iraku M36 z czasów II wojny światowej. M36, choć oparty na podwoziu Shermana, wyróżnia się inną wieżą i działem. Pojazd stanowi spełnienie marzeń dowódców 11. Dywizji, która kultywuje tradycje „Czarnej Dywizji” generała Maczka.

Więcej w konferencji poniżej.

Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Kod antyspamowy
Odśwież

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Nasze Programy

Rozmowy z widokiem na powiata
Prezydencki kwadrans
Zdrowie w pigułce
kwadrans z historia
chronograf TKK
chronograf TKK
chronograf TKK
chronograf TKK