Rażąco niesprawiedliwa jest - w ocenie marszałka Olgierda Geblewicza - zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o uruchomieniu do miliarda złotych z tzw. tarczy branżowej dla gmin i powiatów na południu Polski, dotkniętych zakazem zimowej turystyki.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego w specjalnym liście wskazuje, że na Pomorzu Zachodnim tylko z tytułu noclegów straty w okresie świąteczno-noworocznym mogą wynieść nawet 140 mln zł. W ocenie Olgierda Geblewicza konieczna jest natychmiastowa zmiana kryteriów pomocy i objęcia nią samorządów z całej Polski.

100 procent wykorzystania miejsc noclegowych - taki wynik w grudniu ubiegłego roku w okresie świąteczno-noworocznym zanotowała branża hotelarska w Kołobrzegu. W okresie noworocznym, w styczniu br. było to już 50 procent, ale w lutym obłożenie noclegami wzrosło do 70 procent, na co wpływ miały ferie zimowe. Jak wskazuje marszałek Olgierd Geblewicz, w liście do premiera Mateusza Morawieckiego, straty z braku możliwości świadczenia noclegów w styczniu, tylko dla Uzdrowiska Kołobrzeg S.A, mogą wynieść 3,3 mln zł nie licząc usług dodatkowych. W całym regionie szacunki mówią o blisko 140 mln zł, a kwota nie obejmuje wpływów generowanych przez gastronomię, sklepy z upominkami, handel i usługi okołoturystyczne związane z transportem, pracą przewodników czy tzw. przemysł czasu wolnego.

- Zapowiedź uruchomienia do miliarda złotych z tzw. tarczy branżowej dla gmin i powiatów na południu Polski, dotkniętych zakazem zimowej turystyki, jest rażąco krzywdząca dla samorządów z pozostałych części Polski. Konieczne jest natychmiastowe zweryfikowanie kryteriów zapowiedzianej przez Pana pomocy, a wsparcie powinno objąć również samorządy i przedsiębiorców z pozostałych części kraju, w tym z Pomorza Zachodniego – domaga się marszałek Olgierd Geblewicz w liście do Premiera Mateusza Morawieckiego.

W ocenie marszałka rząd po raz kolejny pokazuje nieznajomość tak istotnego sektora gospodarki, jakim jest turystyka. Jeszcze w listopadzie Olgierd Geblewicz wraz z przedsiębiorcami z branży turystycznej wskazywali, że bez rządowego wsparcia wiele firm nie przetrwa. Wskazywano, że w samym Świnoujściu może zniknąć nawet tysiąc miejsc pracy.

- Od samego początku pandemii rządowe obostrzenia i restrykcje są wprowadzane bez planu, bez zapowiedzi. Z dnia na dzień zamykano lasy czy cmentarze. Branżę turystyczną pozbawiono wsparcia, a teraz jeszcze się dzieli na lepszych i gorszych. To niedopuszczalne. Rząd nie rozumie branży turystycznej – mówi Olgierd Geblewicz.

Przypomnijmy, jeszcze wiosną Samorząd Województwa m.in. wsparł rządową tarczę oraz uruchomił środki na pożyczki płynnościowe w łącznej wysokości ponad 200 mln zł. Na jesień, w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego zaplanowano dodatkowe 50 mln zł, z czego 20 mln zł do sektora turystyki. Wszystkie formy pomocy składające się na Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy, którego wartość to blisko 400 mln zł, zostały formalnie zatwierdzone przez Komisję Europejską.

Komentarze  
+13 # ku rozwadze 2020-12-25 08:24
Wojujące z legalnie wybranym rządem i prezydentem Wybrzeże,nagle się domaga pieniędzy. Od tego znienawidzonego Rządu,od tych ,których należy "je...ać".od tych ,którzy mają "wyp....lać". Przez kretynizm prezydentów i marszałków takich jak ten nieszczęśliwy Geblewicz, Rząd (słusznie) pomaga tam gdzie jest szanowany na miarę demokratycznych norm. Tu na Wybrzeżu mamy przykład głupiej walki z PiS-em. Tępota polityczna,opętanej Dulkiewicz ,której się marzy ,razem z Tuskiem,NIEMIECKI GDAŃSK,przecież nie budzi zaufania Polskiego Rządu.To samo jest z prezydentem Sopotu. Pajac,który ze swobodą kretyna ,mówi ,że pójdzie do fryzjera,kiedy PiS przestanie rządzić,nie zasługuje na poważne traktowanie.Błazny i głupki zawsze byli i jak widać wyżej ,są.Szkoda tylko,że przegranymi w tej walce z rządem nie są te "tłuste kocury"wymienieni powyżej.Tracą na tym firmy przedsiębiorcy i zwykli ludzie.Te kocury mają kasę lewą i prawą,oni się wyżywią. Do tego zacnego grona należy też zaliczyć,naszą damę z UM.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-11 # pieniądze 2020-12-26 07:43
To tak można zrozumieć, że Ty i Kolega chodzicie do pracy. Ty "podlizujesz się szefowi, liżesz mu... " i dostajesz wypłatę, a kolega który przestał "pasować" szefowi nie dostaje nic? Coś tu mi nie pasuje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # slaetra 2020-12-28 21:26
Rząd ma obowiązek pomagać wszystkim, bez względu na to, kto sprawuje władzę w regionie czy gminie. Po to został wybrany. Jeśli działa wbrew interesom części Polaków, powinien ponieść odpowiedzialność.
Obecny rząd często zapomina, że ma służyć nam, obywatelom, a nie swoim interesom.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+16 # Tłuste Kocury 2020-12-25 11:55
Co cztery lata wyborcy stawiają krzyżyk , a potem muszą ten krzyż nieść .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-9 # góry 2020-12-26 07:40
Pieniądze powinny być przyznawane niezależnie czy to góry czy morze, czy jeziora (pojezierze). Jeżeli pieniądze faktycznie się należą to nie powinna mieć tu znaczenie UZNANIOWOŚĆ tylko zdroworozsądkowa kalkulacja . Myślę że tych w górach po prostu bardziej "słychać", że bardziej domagają się tego co im się po prostu należy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+13 # do pieniądze. 2020-12-26 10:16
Uważam ,że podlizywanie się szefostwu, nie jest właściwym zachowaniem.Jestem szefem niedużej firmy i wiem jak to działa. Nie mam w firmie kapusiów (tylko marny szef musi ich mieć),ani też lizusów. To ja tak prowadzę firmę,że nie potrzebni mi są przy[wulgaryzm]sy i klakierzy. Mam pracowników,którzy wiedzą co należy do ich obowiązków. W zakresie ich czynności i obowiązków nie ma pozycji - donoszenie i kapowanie na kolegów. Ale nigdy nie mógł bym zatrudnić i utrzymywać w zakładzie pracownika,który by miał ochotę"jeb...ać szefa" i kazał by mi "wypier....ć".Analogia do relacji - baronowie Platformy Obywatelskiej vs Rząd PiS nie zupełnie adekwatna,ale to Ty ją przytoczyłeś.Rząd nic nie mówi,ale swoje wie.To jest takie ludzkie,że dziwię się ,że próbujesz zachowania np.Geblewicza czy Mieczkowskiej ,którzy stosują obstrukcje i ordynarną ,wulgarną walkę z tym rządem,usprawiedliwiać. Niech przedsiębiorcy ,którzy nie dostaną pomocy, podziękują decydentom z naszego ternu walczącym z Rządem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+13 # waldemarb 2020-12-26 11:37
O co ten krzyk? Przecież i tak turystów zimą nigdy nie ma, a jak są to garstka i koszty ich obsługi są wyższe niż to co zapłacą. Więc kto zamknął interes na zimę jest już do przodu, a jak dostanie wsparcie to jeszcze zarobi. Czyli oby pandemia i lockdown nad morzem trwał aż do wiosny
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-9 # Antoni 2020-12-26 11:40
W sprawach finansowych nie może być poglądów politycznych ani religijnych. Wszyscy płacimy podatki i dotacje też powinny być dla wszystkich niezależnie od kierownictwa i jego poglądów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+10 # Tex 2020-12-26 15:27
Cytuję Antoni:
W sprawach finansowych nie może być poglądów politycznych ani religijnych. Wszyscy płacimy podatki i dotacje też powinny być dla wszystkich niezależnie od kierownictwa i jego poglądów.

No jest jak jest.
Nie płaczcie, tylko szanujcie ludzi, a Geblewicze. Dulkiewicze, Mieczkowskie, Gromki , Grodzkie ,Tytusy i Atomki niech siedzą cicho,bo to oni są temu winni.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # do - Antoni 2020-12-26 15:35
Jak Kuba Bogu , tak Bóg Kubie - Bolszewicy liczą się tylko z brutalną siłą , cywilizowane metody działania traktują jako oznakę słabości .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+10 # Nik 2020-12-26 19:38
Nie ma biedy w Kołobrzegu widać to doskonałe po remontach i przebudowach hoteli i widać po stawianiu nowych prawda .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-2 # kredyty 2020-12-29 15:59
A słyszałeś o kredytach które trzeba spłacać. Myślisz, że to wszystko buduje się za gotówkę ? Później jak nie zarobią na koszty - są plajty i przejęcie majątków przez ... banki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # lolo 2020-12-28 09:37
głosowaliście tutaj na Peło to niech oni da kasę :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Zofia 2020-12-29 19:59
Na wszystko trzeba zasłużyć !
A żeby się domagać należy się z lustrować fiskalnie , wykazać się transparentnością i legalnością działalności gospodarczej bo rząd nie może wspierać oligarchów z o przestępczym rodowodzie czerwonych baronów okupujących najbardziej atrakcyjne rejony
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz

Komentarze na portalu informacje.kolobrzeg.pl są własnością ich twórców. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie. Jeśli jakikolwiek komentarz uważasz za niestosowny lub narusza jakiekolwiek zasady komentowania w serwisie napisz na adres: studio@tkk.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Facebook

Pogoda

Słonecznie

10°C

Kołobrzeg

Słonecznie

Wilgotność: 81%

Wiatr: 22 km/h

  • 25 Lut 2021

    Słonecznie 15°C 7°C

  • 26 Lut 2021

    Przelotne opady 7°C 3°C

Nasze Programy

zebranie na zywo
Rozmowy z widokiem na powiata
Prezydencki kwadrans
kwadrans z historia
chronograf TKK
chronograf TKK
 

Najnowsze wideo

DKF - marzec 2021

Lut 25, 2021 / Artykuły sponsorowane

Prezydencki Kwadrans 23.02.2021r.

Lut 24, 2021 / Prezydencki kwadrans

Rozmowy z widokiem na powiat - 24.02.2021

Lut 24, 2021 / Rozmowy z widokiem na powiat

Kwadrans z historią odc. 50

Lut 24, 2021 / Kwadrans z historią

Rozmowy z widokiem na powiat (wideo)

Lut 24, 2021 / Najnowsze artykuły

Sunrise zostaje w Podczelu (wideo)

Lut 24, 2021 / Miasto